Według służb ratunkowych, co najmniej 24 migrantów, którzy wyruszyli z Senegalu do Hiszpanii, zginęło w środę po tym, jak łódź, którą podróżowali, wywróciła się u wybrzeży Saint-Louis, w północno-zachodniej części afrykańskiego kraju. Źródła ze straży pożarnej cytowane w czwartek przez senegalską publiczną agencję informacyjną APS twierdzą, że francuska marynarka wojenna pomaga w poszukiwaniu pozostałych pasażerów łodzi, która wyruszyła z 280 osobami w celu dotarcia do Hiszpanii z Joal-Fadiouth, miasta w Senegalu położonego na południowy wschód od Dakaru. Operacje ratunkowe wciąż trwają, zwłaszcza na granicy Senegalu i Mauretanii, gdzie znajduje się Saint-Louis.

Najnowsze informacje o migracjach

Ponadto kilka osób zostało rannych i przewiezionych do szpitala w północnym mieście. Ciała ofiar zostały przewiezione do kostnicy szpitala regionalnego w mieście Saint-Louis. Senegal jest krajem pochodzenia i tranzytu migrantów próbujących nielegalnie dotrzeć na Wyspy Kanaryjskie. Szlak migracyjny między wybrzeżem Afryki a wyspami hiszpańskimi jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie, ze wskaźnikiem śmiertelności w ostatnich latach wynoszącym jedną ofiarę na każdych dwudziestu ocalałych, dwukrotnie wyższym niż na Morzu Śródziemnym.

Napływ migrantów

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w styczniu na Wyspy Kanaryjskie przybyło 7 270 migrantów w 110 małych łodziach i cayucos, czyli tyle samo, ile przybyło do ich wybrzeży w pierwszej połowie 2023 r. Oficjalne dane potwierdzają intensywność przyjazdów, która była odczuwalna w pierwszych tygodniach roku na wyspach, zwłaszcza na El Hierro i w mniejszym stopniu na Gran Canarii. W ostatnich miesiącach Mauretania stała się punktem wyjścia dla 83% migrantów przybywających na Wyspy Kanaryjskie.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Dodatkowe informacje

Wśród nich są setki Malijczyków uciekających z kraju, w którym od ponad dekady toczy się wojna. „Nie możemy jeszcze ocenić przyczyn tego wzrostu, ale mafie reorganizują się, aby odpowiedzieć na przeszkody i kontrole w innych obszarach”, wyjaśniła Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Mauretania była świadkiem przybycia przesiedleńców uciekających przed niestabilnością polityczną Sahelu, a także wojną w Mali. Obywatele Senegalu, Mali, Gwinei, Gambii i Wybrzeża Kości Słoniowej wyruszyli między innymi na Wyspy Kanaryjskie z jej wybrzeży. Mauretania jest jednak nie tylko miejscem tranzytu, ale także celem podróży. Obywatele Senegalu, a także uchodźcy z północnego i środkowego Mali, bezpośrednio dotknięci wojną, „są dobrze ugruntowani i zakorzenieni w kraju”, mówi IOM.

Źródło