Rząd Wysp Kanaryjskich, za pośrednictwem Dyrekcji Generalnej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, ogłosił w ten poniedziałek wstępny alarm dla zjawisk przybrzeżnych na całym archipelagu, począwszy od godziny 00:00 we wtorek 26 marca.
Decyzja ta została podjęta z uwzględnieniem informacji dostarczonych przez Państwową Agencję Meteorologiczną i inne dostępne źródła, a także w zastosowaniu Specjalnego Planu Awaryjnego Wysp Kanaryjskich na wypadek niekorzystnych warunków pogodowych (PEFMA).
Prognoza złych warunków morskich
Prognoza pogody wskazuje na złe warunki morskie, zwłaszcza na północnych wybrzeżach wszystkich wysp oraz na zachodnich wybrzeżach La Palmy, El Hierro, Fuerteventury i Lanzarote. Ponadto we wtorek, 26 marca, na morzu między wschodnimi i południowo-wschodnimi stokami La Gomery a zachodnimi stokami Teneryfy będą występować północne i północno-zachodnie wiatry o sile od sześciu do siedmiu (od 39 do 61 kilometrów na godzinę), a sporadycznie o sile ośmiu (od 62 do 74 kilometrów na godzinę).
Zalecenia dla mieszkańców
Ponadto władze wykonawcze wzywają ludność do przestrzegania następujących zaleceń dotyczących samoobrony wydanych przez Dyrekcję Generalną ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
- Chroń swój dom przed wdzierającą się wodą morską.
- Nie stój na końcu pomostów lub molo ani nie ryzykuj robienia zdjęć lub nagrywania filmów w pobliżu załamań fal.
- Unikaj łowienia ryb na obszarach zagrożonych.
- Nie prowadź pojazdów po drogach w pobliżu linii brzegowej.
- Nigdy nie pływaj na odległych lub nieznanych plażach, ponieważ mogą tam występować lokalne wiry.
- Unikaj kąpieli na plażach oznaczonych czerwonymi flagami, w obszarach o silnych falach i podmuchach lub pozbawionych ratowników i służb ratowniczych.
- Unikaj uprawiania sportów i żeglarstwa na obszarach dotkniętych falowaniem i nie biwakuj na plaży, gdy obowiązuje ostrzeżenie przed sztormem.
- Jeśli zauważysz nietypową falę, nie przebywaj w pobliżu morza i nie zbliżaj się do niego, nawet jeśli nagle się uspokoi.
- Jeśli masz łódź, postaraj się zacumować ją w osłoniętym miejscu.
- Jeśli widzisz inne osoby w niebezpiecznych miejscach, ostrzeż je o niebezpieczeństwie.
- Jeśli wpadniesz do wody, oddal się od miejsca, w którym rozbijają się fale, wezwij pomoc i czekaj na ratunek.
- Jeśli próbujesz wydostać się z wody i zostaniesz porwany przez fale, postaraj się uspokoić; nie płyń pod prąd i nie daj się porwać. Prądy przybrzeżne zwykle słabną na innych odcinkach i należy wtedy odpłynąć.
- Jeśli jesteś na lądzie i widzisz kogoś, kto wpadł do wody, rzuć mu linkę z pływakiem lub inny przedmiot, którego może się przytrzymać. Natychmiast zadzwoń pod numer 1-1-2
- Wszelkie prośby o informacje należy kierować pod numer 0-12.