Spokojny tydzień na Wyspach Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie spodziewają się stosunkowo spokojnego tygodnia pod względem pogody z wyjątkiem kilku rozproszonych opadów deszczu na północnych zboczach wysp o największej rzeźbie terenu.

Nadchodzący front atlantycki

Jednak w miarę upływu dni, w miarę zbliżania się weekendu, archipelag ma zostać dotknięty przez koniec frontu atlantyckiego, który może przynieść nieco cięższe, ale nie obfite opady deszczu.

Prognoza na wtorek

Na Lanzarote i Fuerteventurze przeważać będzie pochmurne niebo, zmniejszające się w godzinach popołudniowych do zachmurzenia na północy i zachodzie oraz do częściowo zachmurzonego lub bezchmurnego na pozostałych wyspach. Na wyspach o większym ukształtowaniu terenu przeważać będą okresy pochmurne, z tendencją po południu do częściowego zachmurzenia na północnych stokach i częściowego zachmurzenia lub przejaśnień na południu La Gomery i Gran Canarii. Niskie prawdopodobieństwo lekkich, rozproszonych i sporadycznych opadów deszczu, głównie na północnych stokach i w pierwszej połowie dnia. Temperatury z niewielkimi zmianami.

Prognoza na środę

Na Lanzarote i Fuerteventurze zachmurzenie zmniejszające się w godzinach popołudniowych do okresami pochmurnego na północy i zachodzie, a na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Na północy wysp o większej rzeźbie terenu przeważnie pochmurno. Na pozostałym obszarze częściowo pochmurno lub bezchmurnie z prawdopodobnymi okresami ewolucji na południowych stokach w godzinach popołudniowych. Niskie prawdopodobieństwo słabych, rozproszonych i sporadycznych opadów deszczu na początku na północnych stokach, a po południu na południowych stokach. Temperatury z niewielkimi zmianami lub niewielkim wzrostem temperatur minimalnych w głębi lądu. Umiarkowany wiatr północny na wyspach wschodnich i lekki wiatr północno-wschodni na wyspach zachodnich.

Prognoza na czwartek

Na Lanzarote i Fuerteventurze zachmurzenie z tendencją do częściowego zachmurzenia lub przejaśnień w drugiej połowie dnia. W pozostałej części wyspy zachmurzenie wcześnie rano, z tendencją do częściowego zachmurzenia na północnym i zachodnim wybrzeżu oraz do okresów ewolucji na obszarach śródlądowych i południowo-wschodnich zboczach, gdzie nie wyklucza się słabych i sporadycznych opadów deszczu w godzinach środkowych. Temperatury z niewielkimi zmianami.

Nadejście frontu atlantyckiego

Prognoza Aemet wskazuje, że „prawdopodobne jest, że niż atlantycki zbliży się do półwyspu, pozostawiając zachmurzone niebo na zachodzie i w centrum półwyspu oraz okresy zachmurzenia we wschodniej trzeciej części i na Balearach”. Opady deszczu są również prawdopodobne na zboczach Atlantyku, Kantabrii i górnego Ebro, z rozproszonymi opadami w pozostałej części Półwyspu, z wyjątkiem Lewantu. Mogą im towarzyszyć burze z piorunami, a większe nagromadzenia spodziewane są w Galicji i zachodniej części Kantabrii. Na Wyspach Kanaryjskich „ogon frontu związanego z samym niżem pozostawi zachmurzone niebo z prawdopodobnymi lekkimi opadami deszczu na wyspach o większej rzeźbie terenu i pochmurnymi przerwami na najbardziej wysuniętych na wschód wyspach”, podaje Aemet, który zapowiada również prawdopodobne poranne mgły w górach na dalekiej północy.

Zmiany temperatur i wiatrów

Maksymalne temperatury wzrosną na obu archipelagach, na zachód od Galicji, Ceuty, Melilli i obszarów półwyspu Morza Śródziemnego; spadną w pozostałej części, gwałtownie na południowym zachodzie. Mimo to temperatury utrzymają się powyżej 35 stopni Celsjusza na obszarach południowego płaskowyżu, wschodniej Andaluzji i północno-wschodnich depresjach. Minimalne temperatury spadną w zachodniej Andaluzji, a wzrosty będą dominować w pozostałej części, z wiatrami głównie ze wschodu i północnego wschodu na Morzu Kantabryjskim i Galicji, z południa i zachodu w południowo-zachodniej ćwiartce półwyspu i Wysp Kanaryjskich oraz ze wschodu i południa w pozostałej części.

Prognoza na weekend

W sobotę, z większym marginesem niepewności, prognozowane jest na Wyspach Kanaryjskich zachmurzenie i możliwość wystąpienia słabych opadów deszczu i sporadycznych opadów deszczu na wyspach o większej rzeźbie terenu. Temperatury spadną praktycznie na całym obszarze. Przeważnie lekkie wiatry zachodnie i północne na Wyspach Kanaryjskich.

wakacyjna prognoza pogody na wyspy kanaryjskie

Źródło