Problemy władz Arony narastają

Obecny rząd Arony, złożony z partii PP, CC i Más por Arona, boryka się z coraz większymi problemami. Oprócz prowadzonych przez Guardia Civil dochodzeń wobec lokalnych urzędników w sprawie domniemanego przywłaszczenia materiałów w obszarze Kultury czy rzekomego wyprowadzenia przez pracownika miejskiego gotówki pochodzącej ze ściągania grzywien i podatków, pojawiają się kolejne kłopoty. Do listy dochodzą: sprawa Agencji Ochrony Środowiska, nowe skargi dotyczące budynku przemysłowego w Guaza, a teraz także kara za nielegalne usługi plażowe.

Grzywna za brak zezwoleń na usługi plażowe

Władze Arony, jednego z najważniejszych miast turystycznych Teneryfy, otrzymały karę w wysokości 60 000 euro. Powodem jest nieodnowienie odpowiedniego zezwolenia na korzystanie z leżaków, parasoli, boisk sportowych na piasku i innych obiektów rekreacyjnych na czterech głównych plażach miasta.

Postępowanie w sprawie nałożenia sankcji zostało wszczęte przez Służbę Wybrzeża Teneryfy i Dyrekcję Generalną Wybrzeża i Morza, podlegające Ministerstwu Transformacji Ekologicznej i Wyzwań Demograficznych. Rezolucja w tej sprawie została wydana 4 lipca i weszła w życie 19 dnia tego samego miesiąca.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Szczegóły sprawy

Sankcja wynika z faktu, że obecny rząd nie uzyskał w terminie niezbędnego zezwolenia od Costas, które jest niezbywalne, ponieważ jest to właściwa administracja. Bez tego zezwolenia nie jest możliwe świadczenie usług na plażach Las Vistas (główna plaża w Arona i jedna z najważniejszych na Teneryfie), Los Cristianos, basenie Marqués i Playa Honda.

Łączna powierzchnia, na którą wpływają te usługi na czterech plażach, wynosi 16 926 metrów kwadratowych.

Zakres nielegalnych usług na poszczególnych plażach

Las Vistas:
– 1200 leżaków
– 600 parasoli przeciwsłonecznych
– 8 skuterów
– 4 deski do paddle surfingu
– 4 korty do paddle surfingu (250 m²)
– 2 plażowe korty tenisowe (250 m²)
Łączna powierzchnia: 11 212 m²

Los Cristianos:
– 300 leżaków
– 150 parasoli
– 4 boiska do siatkówki plażowej
– 2 korty do tenisa plażowego
– Szkoła żeglarska
Łączna powierzchnia: 4 358 m²

Basen Marqués:
– Szkoła surfingu z chatą (120 m²)
– Szkoła surfingu bez wyposażenia (30 m²)

Playa Honda:
– 100 leżaków
– 50 parasoli
– 2 szkoły surfingu z chatą i 20 deskami
– 4 szkoły surfingu bez wyposażenia
Łączna powierzchnia: 1 206 m²

Przebieg postępowania

Sankcja jest następstwem wstępnej skargi złożonej 22 kwietnia tego roku przez prowincjonalny Departament Nadzoru Wybrzeża. Opiera się ona na domniemanym nieprawidłowym zajęciu morskiej i lądowej domeny publicznej przez Radę Miasta Arona, która nie wystąpiła o odpowiednie zezwolenia administracyjne na czas i zgodnie z wymogami.

22 maja szef Wojewódzkiej Służby Nadbrzeżnej wszczął i rozstrzygnął sprawę sankcji. W zawiadomieniu przypomniano radzie, że „sprawca jest zobowiązany do przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego w terminie określonym w uchwale”. Administracja lokalna ma 15 dni na przedstawienie zarzutów, które uzna za stosowne od powiadomienia o tej grzywnie.

Brak komentarza ze strony władz Arony

Rada Miasta Arona do tej pory nie odpowiedziała na prośbę redakcji o opublikowanie swojej wersji faktów. Sprawa pozostaje więc otwarta, a mieszkańcy i turyści czekają na wyjaśnienia ze strony lokalnych władz.

arona ukarana za nielegalne uslugi na plazach teneryfy

Źródło