Salvamento Marítimo przechwyciło w czwartek po południu cayuco z łącznie 59 migrantami, w tym kobietą w ciąży, na wodach w pobliżu Gran Canarii, zgodnie z Centrum Koordynacji Kryzysowej i Bezpieczeństwa (Cecoes) 1-1-2. Zasoby morskie agencji państwowej uratowały pasażerów nielegalnego statku i przeniosły ich do doku Arguineguín, gdzie czekał zwykły sprzęt medyczny, aby pomóc migrantom. Wszyscy byli w pozornie dobrym stanie, chociaż musieli zostać przeniesieni do szpitala. Również zespół medyczny czekał tam, aby pomóc migrantom, z wyjątkiem kobiety w ciąży, która musiała zostać przewieziona do szpitala.

W innym incydencie Salvamento Marítimo eskortowało 382 migrantów pochodzenia subsaharyjskiego, którzy płynęli w trzech cayucos w pobliżu wyspy do portu La Restinga na południe od El Hierro. Wśród migrantów było czworo nieletnich i piętnaście kobiet.

Załoga statku Guardamar Talía odnalazła 34 dorosłych mężczyzn podczas żeglugi 13 kilometrów na południe od La Restinga. Grupa ta wysiadła o godzinie 02.50. Natomiast 183 pasażerów innego cayuco, który został znaleziony 22 kilometry na południe, przybyło do tego samego portu o godzinie 07.00. Z drugiego cayuco 172 dorosłych mężczyzn, dziewięć kobiet i dwoje nieletnich wylądowało na El Hierro. Salvamar Adhara uratował również trzecie cayuco przewożące kolejne 165 osób, w tym dwoje nieletnich i sześć kobiet. Również ci migranci wysiedli w La Restinga.

W sumie Salvamento Marítimo uratowało 766 migrantów w trzech różnych łodziach. To kolejne zdarzenia wskazują na ciągłą sytuację migrantów próbujących przedostać się do Wysp Kanaryjskich.

Ciężarna kobieta wśród migrantów uratowanych z kajaka w czwartek na Wyspach Kanaryjskich.

Źródło