Przewodniczący rządu Wysp Kanaryjskich domaga się więcej środków na opiekę nad migrantami na El Hierro

Przewodniczący rządu Wysp Kanaryjskich, Fernando Clavijo, zażądał we wtorek, aby Unia Europejska i rząd centralny zapewnili więcej środków na opiekę nad migrantami przybywającymi na wyspę El Hierro po „strasznym styczniu”.

W samym styczniu na wyspę przybyło 50 łodzi (cayucos) z ponad 3500 migrantami na pokładzie. Clavijo skomentował sytuację jako ekstremalną podczas wizyty w porcie La Restinga. W trakcie tej wizyty miał możliwość rozmowy z członkami służb bezpieczeństwa, ratowniczych i ratunkowych.

Prezydent Wysp Kanaryjskich docenił dotychczasową współpracę instytucjonalną na wyspie, ale podkreślił, że służby publiczne znalazły się pod dużą presją.

Przedstawiono propozycje zmian legislacyjnych dotyczących przenoszenia małoletnich migrantów bez opieki

Prezydent Clavijo wezwał do przedstawienia konkretnych rozwiązań, dlatego planuje zaproponować minister ds. młodzieży i dzieci, Sira Rego, cztery zmiany legislacyjne umożliwiające przenoszenie małoletnich migrantów bez opieki do innych wspólnot autonomicznych.

Clavijo podkreślił, że przenoszenie dorosłych na Teneryfę i stamtąd do innych części Hiszpanii już działa, jednak służba zdrowia jest nadal obciążona i potrzebuje większych zasobów. Przewodniczący rządu Wysp Kanaryjskich jest świadom, że Unia Europejska powinna działać we współpracy z krajami wysyłającymi migrantów, jednak do czasu osiągnięcia takiej współpracy, należy poradzić sobie z sytuacją.

Unia Europejska i rząd centralny powinni wspierać Wyspy Kanaryjskie w opiece nad migrantami

Clavijo podkreślił, że nie jest sprawiedliwe, aby Wyspy Kanaryjskie i El Hierro same ponosiły całą presję związaną z migrantami. W związku z tym ogłosił, że 75 nieletnich migrantów zostanie wysłanych na wyspy Gran Canaria i Teneryfa. Podkreślił również, że zapewnił wzmocnienie opieki zdrowotnej na wyspie medyczną karetką pogotowia i przeniesienie lekarzy na wyspę za pośrednictwem Stowarzyszenia Emerytowanych Lekarzy.

Clavijo podkreślił, że konieczne jest uzyskanie konkretnych odpowiedzi od hiszpańskiego rządu i bardziej zdecydowanej reakcji ze strony Unii Europejskiej w krajach pochodzenia migrantów.

We wtorek na Wyspy Kanaryjskie przybyło 266 migrantów, w tym 18 nieletnich i trzy kobiety

we wtorek na wyspy kanaryjskie przybylo 266 migrantow w tym 18 nieletnich i trzy kobiety

El Hierro

Na El Hierro w styczniu przybyło już ponad 3500 migrantów, w tym 572 nieletnich. We wtorek kolejna łódź cayuco dotarła do portu La Restinga eskortowany przez statek Salvamento Marítimo. Na pokładzie znajdowało się 55 mężczyzn z obszarów subsaharyjskich, w tym sześciu nieletnich. Wszyscy pasażerowie wysiedli w dobrym zdrowiu.

Gran Canaria

Na wyspie Gran Canaria również odbyło się zaokrętowanie łodzi z migrantami. Statek Salvamar Macondo uratował pięciu subsaharyjskich mężczyzn, którzy zostali przetransportowani do portu Arguineguín. Uratowani zostali w momencie, gdy radar SIVE Guardia Civil wykrył ich obecność 26 kilometrów na południowy zachód od portu.

Teneryfa

Na Teneryfie imigranci dotarli do portu w Los Cristianos. Łódź Salvamar Alpheratz przywiozła 44 migrantów, w tym sześciu nieletnich. Ich obecność została zgłoszona przez statek „Nirvana”, który wykrył łódź z migrantami w odległości 77,8 kilometrów na południe od Teneryfy.

Coalición Canaria zarzuca rządowi „bierność w kwestii migracji”

coalicion canaria glosuje przeciwko ustawie o amnestii i zarzuca rzadowi biernosc w kwestii migracji

Coalición Canaria we wtorek na sesji plenarnej Kongresu Deputowanych zwróciła uwagę na „niewielką ilość czasu” poświęconą na dogłębną debatę kwestii takich jak kryzys migracyjny, które według koalicji są bagatelizowane, podkreślając jednocześnie wagę jej głosu. „Chcielibyśmy by mieszkańcy Wysp Kanaryjskich mogli dostrzec różnicę między posiadaniem jednego posła w parlamencie a posiadaniem siedmiu” – powiedziała Cristina Valido.

Wyspy Kanaryjskie nie zamierzają wchodzić w konflikt polityczny

Prezydent Clavijo wyraził pragnienie unikania konfliktu kompetencji, biorąc pod uwagę, że obecne prawo dotyczące nieletnich nie uwzględnia takiej sytuacji jak obecność tak wielu migrantów bez opieki. Odpowiedzialność za taką sytuację leży według niego po stronie hiszpańskiego rządu.

Clavijo podkreślił, że Wyspy Kanaryjskie nie wykorzystują tej sytuacji jako broni politycznej i że waga prawa zostanie zastosowana, jeśli jakakolwiek wspólnota autonomiczna nie podejmie się dystrybucji nieletnich migrantów.

clavijo wzywa do zwiekszenia srodkow na opieke nad migrantami po strasznym styczniu na el hierro

Źródło

Źródło

Źródło