Niedokończone osiedle mieszkaniowe wyróżnia się w Playa Blanca. Otoczona kompleksami hotelowymi i apartamentowymi, ta szara zabudowa jest jednym z niedokończonych dzieł, które są częścią krajobrazu Lanzarote. Budowa została porzucona w 2006 roku i jest zamieszkana od 15 lat.

Około stu osób mających trudności ze znalezieniem mieszkania osiedliło się w 28 z tych domów, do czasu wykonania nakazu eksmisji w ubiegły wtorek, 16 stycznia. „Nie zamierzaliśmy ich ukraść. Prosiliśmy o ich sprzedaż lub wynajęcie”, mówi jeden z poszkodowanych.

Wtorkowa eksmisja

Wcześnie we wtorek grupa funkcjonariuszy Guardia Civil udała się do budynku. Przez cały ranek samochody osobowe i dostawcze wjeżdżały i wyjeżdżały z osiedla. Rodziny w pośpiechu zabierały wszystkie swoje rzeczy. Kiedy już opuszczą dom, nie będą mogli do niego wrócić. Według Urzędu Miasta Yaiza mieszkało tam 75 osób dorosłych i 24 nieletnich. Wśród lokatorów, zgodnie z raportem służb socjalnych gminy, były dzieci, osoby niepełnosprawne, pięć kobiet w ciąży, osoby starsze, a nawet pacjent onkologiczny.

Powód eksmisji

Sąd Instrukcyjny nr 4 w Arrecife, któremu przewodniczy sędzia Ricardo Fiestras, wydał nakaz eksmisji w odpowiedzi na wniosek prokuratury. Według źródeł, z którymi się skonsultowano, środek ten opiera się na raporcie miejskiego architekta Yaiza, w którym stwierdzono, że domy „nie spełniają minimalnych warunków zamieszkania, zdrowia i bezpieczeństwa”. Rzekome zagrożenie dla ludzi, którzy tam mieszkali, jest również argumentem, dla którego wymiar sprawiedliwości nie zastosował dekretu anty-eksmisyjnego wydanego przez rząd Hiszpanii po pandemii COVID-19 w celu ochrony osób wrażliwych.

Ze swojej strony Urząd Miasta Yaiza zaprzeczył, że w raporcie technicznym stwierdzono ryzyko zawalenia się budynku. „Domy stały samotnie przez 15 lat i nic im się nie stało. Mój mąż położył cement na podłodze, żeby mógł chodzić. Wstawiliśmy drzwi i okna”, wspomina jedna z poszkodowanych kobiet.

Prace zostały przerwane w 2006 roku, a domy były zamieszkane przez 15 lat. Jednak historia eksmisji rozpoczęła się 25 czerwca 2023 roku. Tego dnia Ignacio Díaz de Aguilar, jedyny zarządca Explotaciones e Inversiones Adara S.L., złożył skargę o przestępstwo pokojowego przywłaszczenia nieruchomości i włamania. W skardze podkreśla, że stan mieszkań stanowi zagrożenie dla życia mieszkańców i domaga się, aby sąd „pilnie” eksmitował mieszkańców jako środek zapobiegawczy.

Explotaciones e Inversiones Adara to spółka kanaryjskich i holenderskich udziałowców, którzy nabyli działkę o powierzchni 17 824 metrów kwadratowych. Z tego obszaru 5 700 metrów kwadratowych można przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową. Spółka zamierza wybudować 68 dwupiętrowych domów w zabudowie bliźniaczej. Jak stwierdzono w skardze, niektóre z domów będą przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, a inne będą funkcjonować jako drugie domy wakacyjne dla inwestorów.

Odwołania od nakazu eksmisji

Niektórzy z eksmitowanych złożyli odwołanie od nakazu eksmisji, argumentując, że narusza on prawo do skutecznej ochrony sądowej i narusza podstawowe prawa rodzin. W jednym z odwołań, do których dostęp miała gazeta, stwierdzono, że skarga powinna zostać oddalona, ponieważ przestępstwo uzurpacji nie ma zastosowania do wszystkich zawodów. W odwołaniu argumentowano, że eksmisja przyjęta jako środek zapobiegawczy „dynamizuje” prawo do skutecznej ochrony sądowej i prawo do mieszkania zapisane w hiszpańskiej konstytucji. Podkreśla również, że prace zostały porzucone prawie dwadzieścia lat temu, a budynek jest zamieszkany od 15 lat, a sami mieszkańcy są odpowiedzialni za ulepszenie domów poprzez instalację sieci elektrycznych, szamb, drzwi i okien. Eksmitowani podkreślają, że nie zostali wysłuchani ani uwzględnieni przez sędziego. W dniu eksmisji twierdzili: „Pozostawienie nas bez mieszkania jest również naruszeniem prawa” lub „Nikt nie może zostać skazany bez wysłuchania i wygrania procesu”.

Brak mieszkań na Lanzarote

Służby socjalne Urzędu Miasta Yaiza odnotowały w 2023 r. zajęcie tych mieszkań przez 99 osób. Wiele rodzin mieszkających w opuszczonej urbanizacji nie ma stabilnej pracy, ponieważ oczekują na prawo pobytu w Hiszpanii. Raport miejski ostrzegał o obecności rodzin w trudnej sytuacji, więc zainicjowano kontakty z innymi administracjami, takimi jak rząd Wysp Kanaryjskich i Cabildo Lanzarote, w celu znalezienia alternatywnego zakwaterowania.

historia eksmisji w wyniku ktorej chory na raka mezczyzna i 24 nieletnich zostalo na ulicy w lanzarote

Źródło