Grupa rządząca Rady Miejskiej Santa Cruz de Tenerife, utworzona przez Coalición Canaria i Partido Popular, powróciła do strategii byłego burmistrza Miguela Zerolo, aby promować dzielnicę San Andrés. Rada Miasta proponuje modyfikację Generalnego Planu Rozwoju z 2005 r. w celu kontynuacji budowy hotelu na plaży Las Teresitas.

Planowane małe, pięciogwiazdkowe hotelowe

Burmistrz Santa Cruz, José Manuel Bermúdez, wyjaśnił, że będzie to „mały, pięciogwiazdkowy hotel z 200 łóżkami” i nie będzie znajdował się na plaży, ale „za górą, w okolicy bunkrów San Andrés” (Batería de San Andrés). Ponadto burmistrz wskazuje, że możliwość budowy hotelu jest już uwzględniona w specjalnym planie dla Las Teresitas.

Krytyka planu

Patricia Hernández, rzeczniczka grupy socjalistycznej w ratuszu Santa Cruz, wyjaśnia, że „Zawsze odrzucaliśmy pomysł posiadania hotelu w okolicach bunkrów San Andrés i broniliśmy ochrony środowiska naturalnego. Problem polega na tym, że w ratuszu zabrakło głosów krytycznych. Każdy zakątek wyspy nie powinien być turystyczny.”

Zaniepokojenie społeczne

Cándido Quintana, rzecznik Grupo de Luchas Sociales en Tenerife, mówi: „Bardzo obawiam się inicjatywy grupy rządowej w odniesieniu do Las Teresitas, ponieważ obawiam się, że to, co próbują zrobić, to w jakiś sposób wydobyć na powierzchnię to, co przerwaliśmy w tamtym czasie, takie jak budowa parkingu, której mieszkańcy są całkowicie przeciwni.”

Opinia publiczna

Gloria Gutiérrez Arteaga, socjalistyczna deputowana do Parlamentu Wysp Kanaryjskich w 2008 r., twierdzi, że budowa hotelu jest próbą odwrócenia uwagi od innych problemów miasta. Stowarzyszenie Sąsiedzkie El Pescador de San Andrés ogłosiło zorganizowanie spotkania w celu przeanalizowania propozycji ogłoszonej przez ratusz.

Historia i kontrowersje dotyczące plaży Las Teresitas

Aby zrozumieć historię plaży Las Teresitas, musimy wspomnieć o sprawach Mamotreto i Las Huertas. Plan burmistrza Miguela Zerolo dotyczący plaży Las Teresitas doprowadził do skazania go na 7 lat więzienia. W 2017 r. zburzono budynek zaprojektowany przez Dominique’a Perraulta. Sprawa Las Huertas zakończyła się sparaliżowaniem operacji wywłaszczenia gruntów.

Modyfikacja Generalnego Planu Rozwoju

Władze miejskie chcą zmodyfikować obecny plan z 2005 r. w celu poprawy środowiska Las Teresitas i generowania korzyści ekonomicznych dla mieszkańców San Andrés. W 2020 r. wysoki trybunał unieważnił poprzedni plan zarządzania, co spowodowało potrzebę modyfikacji obecnego planu.

Kontrowersje wokół modyfikacji

Grupa rządząca jest krytykowana przez opozycję i grupy społeczne za brak przejrzystości i precyzji w odniesieniu do modyfikacji planu. Rzecznik Unidas Podemos wskazuje, że dokument powinien zostać znacząco zmodyfikowany w celu ułatwienia transportu publicznego w tym obszarze.

hotel w las teresitas kontrowersyjna strategia cc majaca na celu ozywienie plazy w santa cruz de tenerife

Źródło