Zielone światło dla projektu Cuna del Alma na Teneryfie

Władze miasta Adeje zatwierdziły rozpoczęcie budowy projektu turystycznego Cuna del Alma, który od samego początku budził liczne kontrowersje. Inwestycja, zlokalizowana w El Puertito na południu Teneryfy, napotkała na silny opór ze strony aktywistów ekologicznych oraz środowiska naukowego. Pomimo licznych protestów i procesów sądowych, Urząd Miasta dał zielone światło dla realizacji pierwszej fazy inwestycji.

Pierwszy etap inwestycji

Pierwsza faza projektu obejmuje teren o powierzchni 45 534 metrów kwadratowych, na którym powstanie 314 miejsc noclegowych. To jednak dopiero początek znacznie większej inwestycji, jaką planuje Segunda Casa Adeje, deweloper odpowiedzialny za Cuna del Alma. Ostateczny plan zakłada budowę aż 3 602 łóżek turystycznych na terenie o powierzchni 430 000 metrów kwadratowych.

Warunki realizacji

Władze Adeje, zarządzane od prawie czterech dekad przez burmistrza José Miguela Rodrígueza Fragę z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), określiły warunki realizacji projektu. Deweloper ma 18 miesięcy na rozpoczęcie prac i 48 miesięcy na ich zakończenie. Koszt pierwszego etapu inwestycji szacowany jest na 43,22 mln euro. Co ważne, inwestor nie będzie mógł rozpocząć eksploatacji obiektów turystycznych, dopóki prace urbanizacyjne nie zostaną w pełni zakończone.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Problemy i przeszkody

Projekt Cuna del Alma w ciągu ostatnich miesięcy napotkał na szereg problemów prawnych, w tym trzy postępowania sądowe. Zarzuty dotyczyły między innymi zniszczenia stanowiska archeologicznego oraz braku odpowiedniego raportu oddziaływania na środowisko. Mimo tych trudności, projekt przetrwał okres rządów Ángela Víctora Torresa, byłego prezydenta Wysp Kanaryjskich, który sprawował władzę w latach 2019-2023.

Kontrowersje związane z ochroną przyrody

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów inwestycji jest kwestia ochrony lokalnej flory i fauny. Władze miasta Adeje wystąpiły o zgodę na przesadzenie chronionej rośliny viborina triste, której naturalne siedlisko znajduje się na terenie przeznaczonym pod inwestycję. Mimo to, Cabildo Teneryfy, które ma decydujący głos w tej sprawie, nie wydało jeszcze oficjalnej decyzji.

Protesty przeciwko projektowi

Cuna del Alma, podobnie jak inna kontrowersyjna inwestycja – hotel na plaży La Tejita w Granadilla de Abona – stały się symbolami sprzeciwu wobec masowej turystyki na Wyspach Kanaryjskich. 20 kwietnia doszło do masowych protestów, podczas których aktywiści ekologiczni i mieszkańcy regionu wyrażali swoje obawy dotyczące niszczenia przyrody oraz dziedzictwa kulturowego w imię komercyjnych projektów turystycznych.


Projekt Cuna del Alma pozostaje punktem zapalnym w debacie o przyszłości rozwoju turystyki na Wyspach Kanaryjskich, gdzie rośnie napięcie między potrzebą rozwoju gospodarczego a ochroną unikalnych walorów przyrodniczych regionu.

kontrowersyjny projekt cuna del alma zatwierdzony na teneryfie

Źródło