Na lotnisku Tenerife Sur powracają kolejki, gdzie turystów czeka długi okres oczekiwania na taksówki po przybyciu na wyspę. Problemy te występują często w dniach o intensywnych porach przylotów, a środki wprowadzone przez lokalne władze miasta Granadilla de Abona nie udzielają skutecznego rozwiązania.

Obecne systemy transportu taksówkowego są niewystarczające do obsługi drugiego co do wielkości lotniska na Wyspach Kanaryjskich i siódmego co do wielkości w Hiszpanii, które obsługuje rocznie ponad 10 milionów pasażerów. Firma taksówkarska Granadilla jest zdecydowanie przeciążona i w wielu przypadkach musi polegać na pomocy taksówkarzy z San Miguel de Abona.

Ta niezadowalająca sytuacja bardzo szkodzi wizerunkowi wyspy, a turystyka jest jej głównym źródłem dochodu.

Apel o zmianę przepisów regulujących taksówki

Zarówno firmy turystyczne, jak i hotelowe domagają się zmiany przepisów dotyczących usług taksówkarskich na lotnisku Tenerife Sur. Chciałyby, aby taksówki z całej wyspy mogły obsługiwać pasażerów na lotnisku, a nie tylko te z Granadilla i San Miguel de Abono, jak to ma miejsce obecnie.

Kwestia ta jest szczególnie newralgiczna podczas szczytowych okresów przylotów na lotnisku Tenerife Sur. Głównym problemem jest obecnie przepis, który pozwala tylko taksówkom z Granadilla i San Miguel de Abona obsługiwać pasażerów.

Lotnisko jako „obszar wrażliwy”

Choć Cabildo de Tenerife, lokalna rada wyspy, zatwierdziła w 2012 roku deklarację oznaczającą lotnisko jako „obszar wrażliwy”, nie została ona wdrożona. Ta deklaracja pozwoliłaby na obsługę pasażerów również przez taksówki z innych gmin w czasie szczytowych okresów przylotów.

Jednakże, pomimo obiecanej poprawy sytuacji, lotnisko Tenerife Sur nadal zmagają się z długimi kolejkami do taksówek. Pomimo poparcia ze strony Cabildo i lokalnych firm, burmistrz Granadilla, Jennifer Miranda, jednogłośnie odrzuciła propozycję „obszaru wrażliwego” na posiedzeniu rady miasta 30 listopada.

Zarówno lokalny rząd, jak i biznes domagają się utworzenia „obszaru wrażliwego”, lecz miasto Granadilla sprzeciwia się temu. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach turystów odwiedzających Tenerife mogą czekać długie kolejki do taksówek na lotnisku.

powracaja kolejki turystow czekajacych na taksowke na lotnisku tenerife south

Źródło