Kryzys w hiszpańskim sektorze lotniczym może poważnie zagrozić turystyce na Balearach i Wyspach Kanaryjskich. Brak wypłat rządowych dotacji dla linii lotniczych obsługujących połączenia z wyspami może doprowadzić do zawieszenia niektórych tras i ograniczenia liczby lotów, co może skutkować izolacją popularnych kierunków turystycznych.
Zagrożone połączenia lotnicze na hiszpańskich wyspach
Przyszłość połączeń lotniczych łączących Baleary z Wyspami Kanaryjskimi oraz kontynentalną Hiszpanią jest poważnie zagrożona. Powodem jest niewypłacanie przez rząd subsydiów dla linii lotniczych, które oferują zniżki dla mieszkańców wysp. Przewoźnicy ostrzegają, że ciągłe niepłacenie dotacji może doprowadzić do zawieszenia niektórych tras i zmniejszenia liczby innych lotów, co miałoby poważny wpływ na turystykę i mogłoby doprowadzić do izolacji popularnych miejsc turystycznych.
Stowarzyszenie Linii Lotniczych (ALA) poinformowało, że rząd jest winien przewoźnikom obsługującym trasy na Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Ceutę i Melillę aż 810 milionów euro. Środki te miały pokryć 75-procentową zniżkę dla mieszkańców wysp. ALA, określając sytuację jako finansowo nie do utrzymania, ostrzegło, że dług ten może wzrosnąć do końca roku nawet do 1,5 miliarda euro.
Linie lotnicze w stanie „ekonomicznego uduszenia”
Linie lotnicze znajdują się obecnie w sytuacji „nie do utrzymania – ekonomicznego uduszenia” i rozważają likwidację niektórych tras. Prezes Rady Turystyki, Juan Molas, ostrzega, że jeśli rząd nadal nie będzie dokonywał płatności, połączenia z Wyspami Kanaryjskimi i Balearami „zostaną poważnie zagrożone”, ponieważ nastąpi „znaczne ograniczenie” liczby dostępnych lotów.
Pan Molas ostrzega, że będzie to miało „bardzo szkodliwy” wpływ na turystykę na Majorce i Wyspach Kanaryjskich, które w dużej mierze polegają na tym sektorze gospodarki.
Zagrożenie dla kluczowego sektora gospodarki
W 2023 roku całkowite wydatki turystów na Balearach wyniosły 17,6 miliarda euro, podczas gdy Wyspy Kanaryjskie odnotowały rekordowy rok dla turystyki, z zagranicznymi turystami wydającymi ponad 20,2 miliarda euro. Sektor ten przyczynia się do około 35% PKB regionu.
ALA skrytykowało rząd za opóźnienia w płatnościach dotacji przez cały 2024 rok. Linie lotnicze czekają na setki milionów euro zaległych płatności, które mają pokryć zaliczki wypłacane przez nich w imieniu rządu.
Apel o szybkie rozwiązanie kryzysu
Rząd przeznaczył 560 milionów euro w ogólnym budżecie państwa na 2023 rok na dotacje do regularnych podróży lotniczych dla mieszkańców spoza kontynentu. Do tej kwoty przydzielono dodatkowe 167 milionów euro z Funduszu Rezerwowego w celu dostosowania budżetu, ale ALA twierdzi, że środek ten był niewystarczający i „nadal nie wystarcza”.
Trwający spór o płatności subsydiów budzi obawy, a linie lotnicze nakłaniają rząd do jak najszybszego rozwiązania problemu, aby zapobiec zakłóceniom w przyszłych usługach.