Obecność mikroplastików w popularnych napojach

Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie Food Chemistry, przeprowadzone przez Grupę Badawczą Stosowanej Chemii Analitycznej Uniwersytetu La Laguna i Obszar Badań nad Bezpieczeństwem Żywności Fundacji Promocji Zdrowia i Badań Biomedycznych Wspólnoty Walencji (FISABIO), ujawniło występowanie mikroplastików i innych cząstek antropogenicznych w powszechnie spożywanych napojach w Hiszpanii.

Cząstki antropogeniczne i mikroplastiki

Według ULL, cząstki antropogeniczne to te pochodzenia produkcyjnego, które, choć mogą mieć naturalne pochodzenie – jak w przypadku bawełny lub lnu – dodaje się do nich pewne dodatki w celu poprawy ich właściwości lub nadania im koloru. Oprócz mikroplastików, badanie obejmowało również analizę tego typu cząstek.

Analiza 73 próbek różnych napojów

W badaniu przeanalizowano 73 próbki napojów, w tym wodę, piwo, wino, napoje bezalkoholowe, soki, preparaty herbaciane oraz napoje energetyczne i izotoniczne, pakowane w plastikowe butelki, szkło, puszki i kartony. Łącznie zidentyfikowano 1521 mikrocząstek pochodzenia antropogenicznego, o średnim stężeniu 42 sztuk na litr.

Różnorodność kształtów, kolorów i składu

Cząstki te obejmowały mikroplastiki o różnych rozmiarach, kształtach, kolorach i składzie chemicznym, a także naturalne cząstki celulozowe (bawełna, len) i półsyntetyczne (sztuczny jedwab, wiskoza). Chociaż te ostatnie są klasyfikowane jako mikroplastiki, nie można ich obecnie z całkowitą pewnością odróżnić od naturalnych.

Zróżnicowane stężenie w różnych napojach

W analizowanych próbkach wody najniższe stężenie cząstek wynosiło 7,2 na litr, podczas gdy próbki piwa wykazywały najwyższe wartości – do 95,5 na litr. Ponadto stwierdzono, że włókna występowały w większej ilości w próbek wody niż w próbkach piwa.

Dominacja włókien i najczęstsze kolory

Włókna były dominującą formą we wszystkich przypadkach, stanowiąc 82% całości. Pod względem zabarwienia najczęściej występowały bezbarwne lub białe cząstki, a następnie niebieskie i czerwone.

Skład chemiczny cząstek

Pod względem składu uzyskane wyniki pokazują, że cząstki o charakterze celulozowym były najczęściej identyfikowane w analizowanych próbkach (od 78 do 86%, w zależności od rodzaju napoju). Oprócz nich zidentyfikowano również 100% cząstki syntetyczne (mikroplastiki) z poliestru, polietylenu, polipropylenu, poliamidu i poliuretanu, stanowiące od 14 do 22% wszystkich cząstek.

Potencjalne zagrożenie dla zdrowia

Wyniki tego badania, wraz z powszechnym spożyciem tego rodzaju pakowanych napojów, podkreślają narażenie ludzi na te mikrocząstki poprzez spożycie. Chociaż wpływ tych cząstek na zdrowie jest nadal nieznany, istnieje potrzeba dalszych badań, które uwzględnią szerszy zakres próbek i przeprowadzą dogłębną ocenę krótko- i długoterminowego wpływu.

Dodatkowe zanieczyszczenia

Chociaż zdecydowana większość napojów jest zwykle filtrowana przed zapakowaniem, mogą występować dodatkowe zanieczyszczenia, które a priori nie są brane pod uwagę, a które są ważne do zidentyfikowania i wyeliminowania.

zaskakujace odkrycie mikroplastiki w popularnych napojach

Źródło