Prezydent Wysp Kanaryjskich, Fernando Clavijo, pyta o wpływ umowy finansowej na migrantów przybywających na archipelag. W piątek poprosił o poznanie szczegółów umowy podpisanej przez Unię Europejską i Mauretanię związanej z wizytą Sancheza i Von der Leyen w tym kraju. Umowa ta dotyczy pomocy o wartości ponad 500 milionów euro dla tego afrykańskiego kraju.

Celem pytania jest zbadanie, czy umowa ta może mieć wpływ na napływ migrantów w nadchodzących tygodniach. Clavijo podkreślił, że tego typu porozumienia z krajami afrykańskimi są „rozsądne”, ale żałuje, że nie doszło do nich wcześniej. Władze Wysp Kanaryjskich od miesięcy ostrzegały przed tym problemem, a mimo to dzieci i dorośli wciąż umierają próbując dotrzeć do wybrzeży wysp.

Pomoc finansowa dla Mauretanii – jakie są cele?

Po wzięciu udziału w oddaniu do użytku nowego odcinka tuneli, które przecinają Faneque na drodze do La Aldea (Gran Canaria), Clavijo podkreślił, że zjawisko migracji „zostało rozwiązane w Afryce dzięki współpracy rozwojowej z UE”. Miał nadzieję, że ogłoszone przez UE i rząd hiszpański fundusze pomogą znaleźć rozwiązanie dla 300 000 osób, które według różnych organizacji pozarządowych czekają na wybrzeżu Mauretanii, aby dotrzeć do Europy. Clavijo podsumował, że umowy z krajami afrykańskimi to dobra wiadomość, ale konieczne jest poznanie ich warunków i wpływu, jaki mogą mieć na sytuację.

Minister polityki terytorialnej i pamięci demokratycznej, Ángel Víctor Torres, również obecny na inauguracji, podkreślił, że rząd Hiszpanii i UE podjęły „wysiłek inwestycyjny” w zakresie środków humanitarnych, wsparcia inwestycji, pracy u źródła oraz wzmocnienia umowy. Celem tych działań jest zapewnienie jak najlepszych możliwości Mauretanii do wypełnienia swoich zobowiązań. Torres podkreślił również, że hiszpański rząd wdrożył inne środki w odpowiedzi na zjawisko migracji na Wyspach Kanaryjskich, takie jak wzmocnienie jednostek na wyspie El Hierro, umowy z Czerwonym Krzyżem oraz zatrudnienie dodatkowych pracowników do testów wiekowych. Ponadto, konieczne jest otwarcie infrastruktury w całym kraju, nie tylko na Wyspach Kanaryjskich, w celu zapewnienia awaryjnego zakwaterowania.

clavijo chce poznac szczegoly umowy miedzy hiszpania a ue z mauretania i ma nadzieje ze wkrotce wejdzie ona w zycie

Źródło