Nowa fala protestów na horyzoncie

Kolektyw Canarias tiene un límite ogłosił we wtorek, że w maju przyszłego roku mieszkańcy Teneryfy ponownie wyjdą na ulice. Powodem protestów jest „bezczynność” administracji wobec problemów związanych z masową turystyką, niszczeniem wysp i spekulacją nieruchomościami.

Rok po historycznej demonstracji

W komunikacie podpisanym przez piętnaście organizacji przypomniano o „historycznej” demonstracji z 20 kwietnia, podczas której setki tysięcy mieszkańców z ośmiu wysp protestowało przeciwko degradacji archipelagu. Według aktywistów, sytuacja w ciągu roku nie tylko nie uległa poprawie, ale jeszcze się pogorszyła. Model gospodarczy faworyzujący masową turystykę nadal wyniszcza terytorium i destabilizuje życie lokalnej społeczności.

Krytyka władz i brak działań

Organizatorzy protestów podkreślają, że pomimo masowego niezadowolenia, rząd Wysp Kanaryjskich nie podjął odpowiednich kroków zaradczych. Władze głosowały przeciwko wprowadzeniu podatku turystycznego oraz ustanowieniu moratorium na rozwój turystyki. Nie nawiązano również dialogu z ruchem obywatelskim, który zorganizował największą demonstrację w historii archipelagu.

joygames mob

Alarmująca sytuacja na wyspach

W 2024 roku Wyspy Kanaryjskie pobiły rekord, przyjmując ponad 18 milionów turystów. Jednocześnie archipelag znalazł się na ostatnim miejscu w kraju pod względem wysokości wynagrodzeń. Aktywiści alarmują, że uzależnienie od turystyki pogłębia się, mieszkania stają się coraz mniej dostępne dla lokalnej społeczności, a wskaźniki ubóstwa i wykluczenia społecznego wciąż rosną. Dodatkowo, unikalne dziedzictwo naturalne wysp jest niszczone w zastraszającym tempie, a zagraniczne projekty spekulacyjne realizowane są bez przeszkód.

Organizacje stojące za protestem

Pod komunikatem podpisało się piętnaście organizacji, w tym: Salvar La Tejita, Coordinadora El Rincón – Ecologistas en Acción, Salvar El Puertito, Salvar Tenerife, Salvar Fonsalía, ATAN, Fundación Canaria Telesforo Bravo-Juan Coello, GOHNIC, ACBC, ADNT, Asociación Abeque, Colectivo Ecologista Tabona, Islas de Resistencia, Seo BirdLife oraz Kellys Unión Tenerife.

protesty przeciwko turystyce masowej na Teneryfie

Źródło