Rząd Kanaryjski wzywa społeczeństwo do zwiększenia środków ostrożności z powodu narastającego zagrożenia pożarami leśnymi. Wstępny alarm wszedł w życie w środę (24.01) o 9:00 i dotyczy to wysp El Hierro, La Palma, La Gomera, Teneryfa i Gran Canaria. Jest to wyjątkowa sytuacja, która nie miała miejsca wcześniej w styczniu, co potwierdza rządowy komunikat.

Główne przyczyny zagrożenia

Niezwykła sucha i ciepła pogoda, niska wilgotność i wyjątkowo wysokie temperatury dla tej pory roku, łączą się z prognozowanymi porywami wiatru. Wszystko to zmusza do ogłoszenia wstępnego alarmu, mającego na celu zapobieganie pożarom. Informacje te są oparte na danych dostarczonych przez Agencję Stanową Meteorologii (Aemet) i inne dostępne źródła, i zostały przekazane zgodnie z Planem Specjalnej Ochrony Obywateli i Reagowania na Sytuacje Wyjątkowe Powodowane przez Pożary Leśne na Wyspach Kanaryjskich.

Trudne warunki atmosferyczne

Rządowe źródła wskazują na nadejście ciepłego i suchego saharyjskiego frontu powietrznego, pozostawiającego wilgotność poniżej 30% w strefach leśnych. Jeszcze znamienne jest to, że wiatry będą w dużej mierze pochodzić ze wschodu i południowego wschodu i mogą osiągać prędkości od 60 do 90 km/h. Istnieje średnie ryzyko dużego pożaru leśnego, zgodnie z wskaźnikiem GIF rządu Kanaryjskiego.

Apel do społeczeństwa

W obliczu potencjalnego niebezpieczeństwa, Rząd Wysp Kanaryjskich zaleca obywatelom podjęcie wszelkich możliwych środków ostrożności, aby zapobiec wybuchowi pożarów leśnych.

Przykładowymi zaleceniami są:

  • nieporzucanie zapalonych papierosów ani zapałek,
  • unikanie pozostawiania jakichkolwiek odpadów w lasach.

Dodatkowo, namioty powinny być rozstawiane wyłącznie na terenach wyznaczonych do kempingu, szczególnie z dala od trudno dostępnych obszarów. W przypadku zauważenia dymu w obrębie lasu, należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 1-1-2. W przeciwdziałaniu pożarom kluczowe jest przestrzeganie ograniczeń wprowadzanych przez lokalne władze zarówno w odniesieniu do dostępu do stref leśnych, jak i do wykonywanych prac w tychże strefach do czasu zakończenia zagrożenia.

nietypowa pogoda na wyspach kanaryjskich rzad zaleca szczegolna ostroznosc ze wzgledu na ryzyko pozarow lasow

Źródło