Odwołanie od kontrowersyjnego dekretu

Kanaryjskie Stowarzyszenie Wynajmu Wakacyjnego (Ascav) złożyło w Sądzie Najwyższym odwołanie od Dekretu Królewskiego 1312/2024 z dnia 23 grudnia. Dekret ten tworzy procedurę Jednolitego Rejestru Najmu oraz Cyfrowy Punkt Kompleksowej Obsługi Najmu, mające na celu gromadzenie i wymianę danych dotyczących usług krótkoterminowego wynajmu zakwaterowania.

Zarzut niezgodności z prawem unijnym

Stowarzyszenie uważa, że rejestr stworzony przez hiszpański rząd jest sprzeczny z rozporządzeniem Unii Europejskiej 2024/1028. Argumentują, że nowy system narzuca powielanie rejestrów domów turystycznych, co jest wyraźnie zabronione przez rozporządzenie europejskie. Ascav podkreśla, że domy turystyczne są już zarejestrowane w odpowiednich rejestrach regionalnych, a zmuszanie ich do nowej rejestracji narusza prawo UE, które ma pierwszeństwo przed prawem krajowym.

Konflikt z hiszpańską konstytucją

Ponadto, Ascav twierdzi, że zaskarżony dekret królewski jest sprzeczny z hiszpańską konstytucją. Stowarzyszenie argumentuje, że rząd przypisuje sobie uprawnienia, które mu nie przysługują, gdyż to wspólnoty autonomiczne są właściwe w sprawach regulacji i weryfikacji zakwaterowania turystycznego. Zwracają uwagę, że nowy system powierza rejestratorom nieruchomości (podlegającym Ministerstwu Sprawiedliwości) odpowiedzialność za weryfikację zakwaterowania turystycznego, co narusza wyłączne kompetencje wspólnot autonomicznych.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Wniosek o zawieszenie dekretu

Biorąc pod uwagę powagę sytuacji i potencjalne „nieodwracalne szkody”, jakie dekret królewski może spowodować w podsektorze zakwaterowania turystycznego, stowarzyszenie zwróciło się do Sądu Najwyższego o przyjęcie zapobiegawczego zawieszenia dekretu do czasu wydania ostatecznego orzeczenia.

Skarga do Komisji Europejskiej

Ascav nie poprzestało na odwołaniu krajowym. Stowarzyszenie złożyło również formalną skargę do Komisji Europejskiej, zarzucając naruszenie prawa UE przez rząd centralny. Uważają, że dekret królewski 1312/2024 jest sprzeczny z prawem unijnym. Ascav przewiduje, że po przyjęciu skargi do rozpatrzenia, Hiszpania może zostać poddana procedurze kontrolnej. Jeśli sytuacja nie zostanie naprawiona, kraj może nawet zostać ukarany grzywną.

Przyszłość regulacji najmu krótkoterminowego

Spór ten podkreśla złożoność regulacji sektora najmu krótkoterminowego, który w ostatnich latach znacząco się rozwinął. Wynik tej batalii prawnej może mieć istotny wpływ nie tylko na branżę turystyczną w Hiszpanii, ale także na sposób, w jaki inne kraje UE podejdą do regulacji tego sektora w przyszłości.

hiszpania kontrowersje wokol nowego rejestru najmu

Źródło