System ES Alert ostrzegający ludność przed możliwymi zagrożeniami, który był testowany w ten piątek na Fuerteventurze, nie działał zgodnie z oczekiwaniami i powodował błędy u jednego z głównych operatorów telefonicznych na Wyspach Kanaryjskich, według Regionalnego Ministerstwa Polityki Terytorialnej, Spójności Terytorialnej i Wody rządu Wysp Kanaryjskich. Awarie pochodziły od operatorów firmy Telefónica, z powodu możliwego błędu w oprogramowaniu krajowego systemu ostrzegania o ochronie ludności. Minister Manuel Miranda zwrócił się o wyjaśnienia do Dyrekcji Generalnej Ochrony Ludności w Madrycie i przypomniał, że podobny incydent miał już miejsce w kwietniu ubiegłego roku w Katalonii.

Przyczyna problemu

„W rozmowie z szefami Telefónica na Wyspach Kanaryjskich, wyjaśnia Miranda, wykluczyli oni, że była to usterka w ich sieci. Oprogramowanie krajowego systemu ostrzegania o ochronie ludności jest analizowane przez szefów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wskazuje rząd Wysp Kanaryjskich” – zaznaczono.

Miranda powiedział, że „przeprowadzenie tych testów na niezależnym terytorium, takim jak nasze, jest niezbędne do sprawdzenia jego działania i wykrycia możliwych anomalii, takich jak ta, która miała miejsce dzisiaj”. Pomimo dobrego wykonania ćwiczenia przez techników Ochrony Ludności na Wyspach Kanaryjskich, możliwa awaria oprogramowania Ministerstwa nie pozwoliła na dotarcie komunikatu ostrzegawczego do całej populacji Fuerteventury, wskazał minister.

Wyniki testu

Zgodnie z pierwszymi wstępnymi danymi zebranymi w ramach ankiety przeprowadzonej przez rząd Wysp Kanaryjskich w celu sprawdzenia wyników testu, większość użytkowników, którzy odpowiedzieli na kwestionariusz, należy do firm Vodafone i Orange, a także niektórzy użytkownicy Telefónica, którzy otrzymali wiadomość za pośrednictwem repeaterów innych operatorów telefonicznych.

Ponad 3000 osób odpowiedziało na ankietę, głównie ze stolicy gminy Puerto del Rosario (1 201), a następnie La Oliva (649), Pájara (407), Tuineje (304), Antigua (209) i Betancuria (14), oprócz tych otrzymanych w gminie Yaiza (88) i obszarze kanału między Lanzarote i Fuerteventura (117).

Test ten, pierwszy z zaplanowanych na ten rok, został zorganizowany przez rząd Wysp Kanaryjskich, za pośrednictwem Dyrekcji Generalnej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i 1-1-2 Canarias, we współpracy z Cabildo Fuerteventury i lokalnymi radami wyspy.

test systemu ostrzegania przez telefon komorkowy na fuerteventurze nie powiodl sie z operatorem telefonicznym

Źródło