Ponad tysiąc migrantów oczekuje na badania wieku na Wyspach Kanaryjskich

Na Wyspach Kanaryjskich ponad tysiąc migrantów oczekuje na przeprowadzenie badań medycznych mających na celu ustalenie ich wieku. Niektórzy czekają na badania nawet rok. Sytuacja ta prowadzi do problemów, takich jak dorosłe osoby przebywające w ośrodkach dla nieletnich.

Rząd Wysp Kanaryjskich ma trudności z przekierowaniem osób, które mogą być pełnoletnie, do ośrodków dla dorosłych w innych regionach. Według danych z Instytutu Medycyny Sądowej (IML) w Santa Cruz de Tenerife, brakuje zasobów do przeprowadzenia badań radiologicznych nadgarstka i jamy ustnej, które są wykorzystywane do określenia wieku.

W ośrodkach przyjęcia na Wyspach obecnie przebywa około 5 500 dzieci i nastolatków, co oznacza, że około 20% czeka na orzeczenie wieku przez sędziego.

kompleksowa jednostka majaca na celu jak najwczesniejsze oszacowanie wieku migrantow przybywajacych na wyspy kanaryjskie

Jak procedury weryfikacji wieku migrantów wpływają na kryzys migracyjny na Wyspach Kanaryjskich na hiszpańskich wyspach

Prawo hiszpańskie i ONZ wymagają, aby w razie wątpliwości udzielić pomocy migrantowi podającemu się za nieletniego. Migranci przybywający na Archipelag napotykają wiele problemów, a jednym z nich jest dokładne sprawdzenie, ile mają lat. Policjanci, którzy przybywają do portu wyokrętowania dokonują wstępnej oceny prawdopodobnego wieku migranta (powyżej lub poniżej 18 lat), który w wielu przypadkach nie przedstawia dokumentów. W przypadku wątpliwości eksperci imigracyjni policji zwracają się do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie sądowego oszacowania wieku, które zwykle obejmuje wykonanie od dwóch do trzech badań – prześwietlenie nadgarstka, zdjęcie panoramiczne jamy ustnej i komputerowa tomografia osiowa (CAT) obojczyka.

Migranci są przenoszeni przez agentów bezpieczeństwa, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, z ośrodków recepcyjnych do szpitali lub prywatnych kompleksów, w których przeprowadzane są tego typu badania. Następnie osoby te są zawracane do ośrodków recepcyjnych, a prokuratura zwraca się do IMLCF o spotkanie w celu ich oceny. Konsultacje te można umówić na dni, tygodnie, a nawet miesiące. Z badania Instytutu Medycyny Prawnej w Las Palmas, w ramach którego analizowano przypadki oceniane w ciągu ostatnich dziewięciu lat, na ocenę oczekiwano do 36 miesięcy, najkrócej zajęło to 15 dni. Po sporządzeniu protokołu zawierającego szacunkowy wiek, prokuratura wydaje postanowienie stwierdzające, czy migrant ma powyżej, czy poniżej 18 roku życia.

Wszystkie te kroki, angażujące różne organizacje i ośrodki, są żmudne i nierzadko podążają przestarzałymi procedurami. A co na wypadek gwałtownego napływu niepewnych statków na wyspy? Dane pokazują, że IMLCF w Las Palmas ocenił od 30 do 100 przypadków w latach 2014–2019 do około 300 w 2020 r., prawie 1000 w 2021 r., około 625 w 2022 r. i tę samą liczbę w 2023 r.

Nowa jednostka na Wyspach Kanaryjskich zmierza do przyspieszenia i usprawnienia oceny wieku migrantów

Rząd Wysp Kanaryjskich i prokuratura zdecydowały się na koniec ubiegłego roku wprowadzić przenośne urządzenia do przeprowadzania badań kostnych po przybyciu na Teneryfę i El Hierro, co pomogło złagodzić sytuację.

Instytut Medycyny Prawnej i Nauk Sądowych (IMLCF) w Las Palmas utworzył pierwszą w Hiszpanii jednostkę kryminalistyczną szacowania wieku (UEFE), której zadaniem jest możliwie najszybsze i kompleksowe szacowanie wieku migrantów przybywających na Wyspy Kanaryjskie łodziami. Celem wydziału, który istnieje od 2012 r., ale obecnie uzyskał uznanie administracyjne, jest zmniejszenie kosztów tych procedur, a także skrócenie czasu oczekiwania młodych ludzi na te badania.

375fc743 a9d5 4aa9 994b 354a9c92a655 16 9 discover aspect ratio default 0

Zamiarem Instytutu Medycyny Prawnej w Las Palmas wraz z nową jednostką, składającą się obecnie wyłącznie z dwóch antropologów sądowych, Diany Garcíi i Anahí Domínguez, jest przeprowadzenie kompleksowej i wyłącznej oceny migrantów z samego IMLCF, bez konieczności transferów do innych części wysp. Sami, jeśli prokuratura tego zażąda, dokonają analizy dokumentacji każdej sprawy, oceny psychospołecznej migranta, kolejnej oceny pediatrycznej i wreszcie wspomnianych wcześniej badań kości. W każdej akcji specjaliści muszą mieć świadomą zgodę na wszystkie badania i na podstawie ich ustaleń zadecydują, czy wygodniej jest przystąpić do kolejnego, czy też skierować do prokuratury raport z oszacowaniem wieku.

Ideałem pierwszych opisanych prac jest to, aby były one prowadzone przez specjalistów z systemu ochrony dzieci, psychologów, pracowników socjalnych lub lekarzy systemu opieki zdrowotnej – uważa Komisja Naukowo-Techniczna Rady Medycyny Sądowej. Jednak na Wyspy Kanaryjskie, ze względu na ciągły napływ ludzi przybywających łodziami i kajakami, García i Anahí zaproponowały, aby na razie oni sami, czyli lekarze medycyny sądowej jednostki, przeprowadzili pierwszą ocenę .

Dwa specjalistyczne urządzenia do badań kości, które będą kosztować około 25 000 euro, nie zostały jeszcze dostarczone. Z szacunków ekonomicznych Instytutu wynika, że ​​publiczna kasa Wysp Kanaryjskich zaoszczędziłaby 98 000 euro co sześć miesięcy, zaprzestając przeprowadzania tych egzaminów w prywatnych ośrodkach, jak to miało miejsce dotychczas, aby móc zdawać je w IMLCF, szkole technicznej organ przy Ministerstwie Prezydenta, Administracji Publicznej, Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa.

„Nasz sposób działania jest bardzo rygorystyczny i przemyślany” – podkreśla García. W tym roku UEFE odwiedzili przedstawiciele Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Madrycie, a także Delegat ds. Uchodźców na Europę. Obecnie Wyspy Kanaryjskie chronią nieco ponad 5000 nieletnich imigrantów. Domínguez i García przyznają, że po odbiciu w liczbie przybyszów na El Hierro istnieje niewielkie przeciążenie pracą. Ponieważ jednostka jest w toku i dostępne są wymagane maszyny (choć jeszcze ich nie ma), osoby ryzykujące życiem, aby dotrzeć na Wyspy Kanaryjskie, powinny zostać jak najszybciej poddane ocenie.

Problemy z dotychczasowymi procedurami

Migranci napotykają wiele problemów, a jednym z nich jest udowodnienie swojego wieku. Pierwszym kontaktem w tym zakresie jest personel policji, który dokonuje wstępnej oceny wieku migranta. W przypadku wątpliwości, eksperci zwracają się do prokuratury o wszczęcie procedury kryminalistycznej oceny wieku, która obejmuje badania radiologiczne.

Nowe podejście w ocenie wieku migrantów

IMLCF w Las Palmas postanowił stworzyć jednostkę UEFE, która ma za zadanie przeprowadzać kompleksową ocenę migrantów z wyłącznością, bez konieczności przenoszenia ich do innych części wysp. Antropologowie sądowi przeprowadzą analizę dokumentacji, ocenę psychospołeczną i badania kości, decydując na podstawie uzyskanych danych, czy migrant jest dorosły, czy nieletni.

Oszczędności i efektywność działań

Przeprowadzenie tych badań w IMLCF zamiast w prywatnych ośrodkach ma przynieść oszczędności dla publicznej kasy Wysp Kanaryjskich. W ośrodku stosuje się rygorystyczne i przemyślane procedury. Obecnie UEFE przeprowadza około 625 ocen wieku rocznie.

nawet rok oczekiwania na ustalenie czy migrant jest nieletni

Źródło

Źródło