National Geographic Institute (IGN) odnotował trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,4 mbLg na południu wyspy Gran Canaria w niedzielę 28 stycznia. Trzęsienie ziemi wystąpiło na głębokości 26 kilometrów w gminie Santa Lucía de Tirajana i było powszechnie odczuwalne przez mieszkańców wyspy.

Intensywność trzęsienia ziemi

Według strony internetowej IGN, wstrząs wystąpił o godzinie 22.58 i miał intensywność IV w skali X. Oznacza to, zgodnie z europejską skalą makrosejsmiczną, że trzęsienie ziemi było odczuwalne wewnątrz budynków przez wielu i tylko przez nielicznych na zewnątrz. Wibracje były umiarkowane, ale nieprzerażające. Obserwatorzy odczuwają lekkie drżenie lub drżenie budynków, pokoi, łóżek, krzeseł itp. Występuje grzechotanie naczyń, szkła, okien i drzwi. Wiszące przedmioty kołyszą się. W niektórych przypadkach lekkie meble trzęsą się w widoczny sposób. Nie odnotowano uszkodzeń budynków.

Obszar odczuwalności trzęsienia ziemi

Według strony internetowej IGN, trzęsienie ziemi było odczuwalne w wielu miejscowościach na Gran Canarii, takich jak Agüimes, Mogán, Valsequillo, Ingenio, Santa Lucía de Tirajana, Gáldar, Agaete, Las Palmas de Gran Canaria, La Aldea i La Vega de San Mateo.

Inne trzęsienia ziemi

Ponadto od piątku 26 stycznia między wyspami Teneryfa i Gran Canaria odnotowano siedem trzęsień ziemi o niskiej magnitudzie (poniżej 2). Ostatnie z nich, o godzinie 6.18 w poniedziałek, miało największą magnitudę – 1,9 mbLg. Wszystkie wystąpiły na głębokości ponad 10 kilometrów.

trzesienie ziemi o sile 34 wstrzasa poludniowa gran canaria

Źródło