Rada Miasta Las Palmas de Gran Canaria powtórzyła ankietę dotyczącą oceny turystyki przeprowadzoną w 2019 roku. Wnioski potwierdzają, że „ludność postrzega ją jako pozytywną”, chociaż dostrzega negatywne skutki, głównie w zakresie wynajmu wakacyjnego.
Wpływ na rynek wynajmu i zatrudnienie
Ankieta przeprowadzona przez miejską spółkę publiczną Turismo LPA dla firmy Técnicos en Socioanálisis odbyła się między 26 lutego a 11 marca z udziałem 1200 osób. Radny ds. turystyki Pedro Quevedo wskazał na konferencji prasowej, że 83,6% zgadza się, iż wynajem wakacyjny powoduje wzrost cen wynajmu, a 78,3% przyznaje, że utrudnia znalezienie zakwaterowania. Z kolei 92,8% respondentów uważa, że turystyka ma pozytywny wpływ na zatrudnienie, 91,2%, że generuje bogactwo i wzrost gospodarczy, a 79,1%, że poprawia działalność kulturalną i rekreacyjną.
Działalność turystyczna w mieście
W badaniu zaznaczono również, że 20% respondentów pracuje w sektorze turystycznym, a 30% jest od niego zależnych. Według 84% respondentów sytuacja obszarów turystycznych w mieście jest bardzo pozytywna, podczas gdy 12% ocenia ją negatywnie. Z drugiej strony 69% uważa, że natężenie ruchu turystycznego w mieście jest „odpowiednie”, a 76,2% pozytywnie ocenia zachowanie turystów.
Konsensus w sprawie wynajmu wakacyjnego
Juan del Río, technik odpowiedzialny za badanie, i radny Quevedo zauważyli, że „istnieje konsensus w sprawie wynajmu wakacyjnego” ze względu na to, iż 83% respondentów dostrzega jego negatywny wpływ na ceny wynajmu. Z kolei 36,4% uważa, że obecne regulacje dotyczące domów wakacyjnych nie są prawidłowe.
Turystyka a mieszkalnictwo
W ramach analizy ekonomicznych i społecznych kosztów turystyki wskazano, że według Del Río „koszty przewyższają korzyści związane z wynajmem wakacyjnym”. Quevedo podkreśla brak odrzucenia fobii turystycznej i konieczność ustanowienia wytycznych dla zrównoważonego rozwoju z korzyścią dla mieszkańców i turystów.
Wyzwania i przyszłość polityki turystycznej
Quevedo zwraca uwagę, że „mieszkania wakacyjne nie mogą działać do woli”, i podkreśla potrzebę regulacji w celu uniknięcia spekulacji na rynku wynajmu wakacyjnego. Konieczne jest oddzielenie obszarów mieszkalnych od turystycznych i zadeklarowanie stref narażonych. Strategia miasta zakłada, że badania te są ważne dla zrozumienia sytuacji oraz znaczenia punktu zwrotnego, w którym znajduje się turystyka miejska.