Przedłużenie statusu Rezerwatu Biosfery La Palma
Na 36. spotkaniu Międzynarodowej Rady Koordynacyjnej Programu Człowiek i Biosfera, które odbyło się w Agadirze (Maroko), zatwierdzono odnowienie statusu wyspy La Palma jako Światowego Rezerwatu Biosfery na kolejne 10 lat.
Znaczenie przedłużenia statusu Rezerwatu Biosfery
„Dzięki tej wspaniałej wiadomości dla La Palmy, Rezerwat Biosfery będzie mógł kontynuować wdrażanie swoich działań i projektów przez kolejną dekadę”, mówi Cabildo, Przewodniczący Światowego Rezerwatu Biosfery i Rady Wyspy, Sergio Rodríguez. Podkreślił on znaczenie tego odnowienia i podziękował za gratulacje otrzymane od UNESCO.
Docenianie pracy Rezerwatu Biosfery
Prezydent podziękował również za pracę kierownictwu wykonawczemu, zespołowi technicznemu, radom doradczym, instytucjom, które go tworzą, a przede wszystkim mieszkańcom La Palmy, którym udało się uczynić ten Rezerwat Biosfery przykładem do naśladowania na poziomie międzynarodowym.
Przyczyny przedłużenia statusu Rezerwatu Biosfery
W poprzednim raporcie Komitet Doradczy Międzynarodowej Rady Doradczej ds. Rezerwatów Biosfery podkreślił, że „wyspa La Palma spełnia kryteria ram statutowych Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery”. Komitet pochwalił także „doskonałą jakość” dokumentacji przeglądu okresowego, zgodność z zaleceniami pierwszego przeglądu oraz aktywne uczestnictwo w tematycznej sieci przybrzeżnych i wyspiarskich rezerwatów biosfery.
Działania wspierające przedłużenie statusu
Dzielenie się doświadczeniami z innymi rezerwatami biosfery, zarówno w Hiszpanii, jak i Ameryce Łacińskiej, stworzenie marki Rezerwatu Biosfery promującej zrównoważony rozwój, a także organizacja wydarzeń artystycznych angażujących lokalne społeczności, również odegrały ważną rolę w tej odnowie.
Podsumowanie
Status La Palmy jako Rezerwatu Biosfery będzie obowiązywał co najmniej do następnego przeglądu w 2034 roku, co jest potwierdzeniem doskonałej pracy wyspy na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.