Cabildo de Gran Canaria dostarczyła pułapki na pierwszą fazę kampanii przeciwko muszce owocowej, w ramach której na wyspie zostanie rozdanych łącznie 20 000 pułapek na muchy. W obiektach Centrum Kultury Pancho Guerra w Tunte, w tej pierwszej fazie dostarczono około 2000 pułapek na muszki owocówki.

Inwestycje w ochronę roślin

Po zakończeniu kampanii, w którą zainwestowano 60 000 euro, zostanie przyznanych około 20 000 pułapek. Jest to kampania ochrony roślin, którą Departament Sektora Podstawowego i Suwerenności Żywnościowej aktywuje co roku w celu zwalczania szkodnika Ceratitis capitata, znanego jako muszka owocowa, podała korporacja w komunikacie prasowym.

Szkodnik ten atakuje większość drzew owocowych uprawianych na wyspie, takich jak morela, brzoskwinia, nektaryna, gruszka, śliwka, jabłko, mango, figa, pomarańcza czy mandarynka.

Dystrybucja pułapek i ich finansowanie

Kampania obejmuje bezpłatną dostawę pułapek, które Cabildo finansuje w całości i dostarcza sadownikom, którzy o nie poprosili. Pierwsza faza dystrybucji pułapek na muchy odbywa się w Tunte, w porozumieniu z Urzędem Miasta, aby zdążyć przed sezonem morelowym na tym obszarze, ponieważ jest to najwcześniej dojrzewające drzewo owocowe.

Plan dystrybucji w fazach

Druga faza odbędzie się w maju wraz z dostawą pozostałych pułapek i będzie miała miejsce w Eksperymentalnym Gospodarstwie Rolnym Gran Canaria Cabildo.

Szczegóły techniczne pułapek

Pułapki na muchy, które są umieszczane na drzewach, mają górną pokrywę zaimpregnowaną środkiem owadobójczym, więc użytkownicy muszą posiadać licencję na obsługę produktów fitosanitarnych, aby z nich korzystać. Żółte pułapki w kształcie stożka zawierają również środek wabiący muchy i system zapobiegający ich ponownemu pojawieniu się; konstrukcja zapewnia, że ani użytkownik, ani fauna pomocnicza nie mogą wejść w kontakt z produktem.

Grupa docelowa kampanii

Ta kampania zwalczania muszek owocówek jest skierowana do osób fizycznych lub prawnych, które są właścicielami lub dzierżawcami gospodarstw rolnych i posiadają co najmniej 40 drzew owocowych.

20 000 pulapek do zwalczania muszek owocowek

Źródło