Wyrok Trybunału w sprawie portu Granadilla

Wysoki Trybunał Sprawiedliwości Wysp Kanaryjskich (TSJC) wydał orzeczenie w sprawie budowy portu Granadilla na Teneryfie. Sąd uznał, że firmy odpowiedzialne za budowę przekroczyły koszty o 2,77 mln euro. Zarząd Portu Santa Cruz de Tenerife został zobowiązany do wypłaty tej kwoty, jednak zostanie ona pomniejszona o już dokonane płatności.

Szczegóły pozwu i orzeczenia

Izba Spornych Postępowań Administracyjnych TSJC częściowo uwzględniła pozew złożony w 2020 roku przez konsorcjum firm FCC, Promotora Puntalarga i Granadilla. Trybunał orzekł, że firmy są uprawnione do odszkodowania z tytułu trzech głównych koncepcji:

1. 797 778 euro za koszty ogólne
2. 1,94 mln euro za koszty pośrednie
3. 24 507 euro za szkody spowodowane przez burzę w grudniu 2013 roku

Warto podkreślić, że od tych kwot zostaną odjęte sumy już uznane i wypłacone wcześniej przez Zarząd Portu.

Historia kontrowersyjnej inwestycji

Budowa portu Granadilla od samego początku budziła kontrowersje. Prace zostały przyznane w lutym 2007 roku za kwotę 114,58 mln euro, z planowanym okresem realizacji wynoszącym 37 miesięcy. Kontrakt podpisano 14 maja tego samego roku, jednak rozpoczęcie prac opóźniło się o dwa lata ze względu na oczekiwanie na opinię Unii Europejskiej.

Problemy i opóźnienia w realizacji projektu

W trakcie realizacji projektu pojawiły się liczne problemy:

1. Na początku 2009 roku prace zostały wstrzymane na osiem miesięcy w wyniku petycji organizacji ekologicznej Ben Magec-Ecologists in Action.
2. Wystąpiły trudności z pozyskaniem materiałów z planowanego kamieniołomu, co zmusiło wykonawców do korzystania z systemu wielu mniejszych kamieniołomów.
3. Projekt dotknęło 22-miesięczne opóźnienie.
4. W grudniu 2013 roku burza spowodowała znaczne szkody, wymagające dodatkowych prac zabezpieczających i naprawczych.

Odrzucone roszczenia i przyznane odszkodowania

TSJC odrzucił część roszczeń wykonawców, w tym te związane z trudnościami w pozyskiwaniu materiałów. Jednocześnie sąd przyznał prawo do odszkodowania za koszty ogólne, koszty pośrednie oraz szkody spowodowane przez burzę.

W przypadku szkód sztormowych, Trybunał uznał „współwystępowanie siły wyższej” oraz istnienie zobowiązania umownego. Przyznane odszkodowanie obejmuje koszty zabezpieczeń, ratowania wału przeciwpowodziowego oraz odbudowy uszkodzonych odcinków.

Koszty pośrednie, związane głównie z płatnościami faktur i list płac, również zostały uznane przez TSJC. Od przyznanej kwoty odjęto jednak sumę blisko miliona euro, już wcześniej uznaną i wypłaconą przez Zarząd Portu.

Dalsze kroki prawne

Kancelaria prawna zajmująca się pozwem nie obliczyła jeszcze ostatecznej kwoty, która powinna zostać odjęta od całości zasądzonego odszkodowania. Nie wiadomo również, czy Puertos de Tenerife złożył odwołanie do Sądu Najwyższego.

Sprawa portu Granadilla pokazuje, jak skomplikowane i czasochłonne mogą być duże projekty infrastrukturalne. Jednocześnie podkreśla znaczenie precyzyjnego planowania i uwzględniania potencjalnych ryzyk w tego typu inwestycjach.

kontrowersje wokol kosztow budowy portu na teneryfie

Źródło