Zmiany w liczbie Błękitnych Flag w Hiszpanii
Wybrzeża Wysp Kanaryjskich będą miały w tym roku o dziewięć Błękitnych Flag mniej niż latem 2024 roku. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane corocznie przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej i Konsumenckiej (ADEAC), które nagradza plaże i mariny promujące racjonalne wykorzystanie zasobów w obiektach i działaniach żeglarskich, a także jakość środowiska, bezpieczeństwo i usługi najwyższej klasy.
Hiszpania, która tego lata otrzymała łącznie 749 Błękitnych Flag (642 na plażach, 101 w marinach i sześć dla łodzi turystycznych), jest pierwszym krajem na świecie pod względem liczby Błękitnych Flag dla plaż, a także trzecim pod względem liczby wyróżnień dla marin. Aż 15% światowych plaż wyróżnionych Błękitną Flagą znajduje się w Hiszpanii, z 642 plażami wyróżnionymi w 247 gminach.
Utracone wyróżnienia na Wyspach Kanaryjskich
W tym roku cztery plaże na Teneryfie (Fañabé, El Camisón, El Muelle i naturalne baseny El Caletón), cztery na Lanzarote (Matagorda, Pila de la Barrilla, Pocillos i Las Cucharas) oraz jedna na Fuerteventurze (Corralejo Viejo) utraciły to wyróżnienie.
Rozkład Błękitnych Flag na poszczególnych wyspach
Gran Canaria pozostaje liderem z 14 Błękitnymi Flagami na plażach, następnie Teneryfa (12), Fuerteventura (10), La Palma (6), Lanzarote (2), El Hierro (2) i La Gomera (1). Dodatkowo cztery flagi zostaną wywieszone w marinach na Gran Canarii (2), Teneryfie (1) i Lanzarote (1).
Ranking wspólnot autonomicznych
Wspólnota Walencji nadal jest liderem pod względem liczby Błękitnych Flag w Hiszpanii z 143 wyróżnieniami (o pięć więcej niż w 2024 r.). Następne w kolejności są: Andaluzja (138, +8), Galicja (108, -6) i Katalonia (101, +6). Wyspy Kanaryjskie z 47 flagami (-9) plasują się w środku stawki.
Kryteria przyznawania Błękitnych Flag
W 2025 r. zgłoszono 697 plaż, z czego 642 (91%) otrzymało Błękitną Flagę, co świadczy o wysokim poziomie przedstawionych kandydatur. Najczęstszym powodem nieotrzymania wyróżnienia jest nieosiągnięcie doskonałej jakości wody w kąpielisku oraz niezgodność z prawem przybrzeżnym z powodu przeludnienia lub obecności nieautoryzowanych instalacji na plażach.
Specjalne wyróżnienia i przyszłość programu
ADEAC przyznaje również specjalne wyróżnienia gminom, które wykazują się szczególnym zaangażowaniem w edukację ekologiczną, usługi ratownicze oraz dostępność i opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. José Palacios Aguilar, prezes ADEAC, podkreślił, że sukces programu został osiągnięty dzięki szerokiej współpracy różnych podmiotów, a zrównoważony rozwój i edukacja ekologiczna pozostają kluczowymi elementami programu.