Badanie nad śmieciami na dnie oceanu

Naukowcy z ośrodków oceanograficznych w Vigo i na Wyspach Kanaryjskich Hiszpańskiego Instytutu Oceanografii (IEO, CSIC) po raz pierwszy ocenili obecność śmieci i ich interakcje z ekosystemem na górze Banco de la Concepción, morskim obszarze chronionym na północny wschód od Lanzarote. Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Environmental Pollution, opiera się na podwodnych nagraniach wideo wykonanych za pomocą holowanego pojazdu TASIFE, który umożliwił scharakteryzowanie śmieci morskich w badanym obszarze na głębokości od 150 do 1000 metrów, powiedział IEO.

Dzięki tej nieinwazyjnej technice oceny zespół badawczy był w stanie geolokalizować zarejestrowane przedmioty, identyfikować rodzaj odpadów i analizować możliwe interakcje między śmieciami a fauną i florą. „Najbardziej obfitym” znalezionym materiałem był plastik, reprezentowany w dużej mierze przez przedmioty związane z działalnością połowową, takie jak żyłki i sznury haczykowe.

Stwierdzono, że mniej niż 20% tych elementów miało wpływ na organizmy bentosowe (zwierzęta żyjące na morskim dnie), przy czym za większość tych interakcji odpowiadały szczątki sznurów haczykowych. Gąbka Asconema setubalense była gatunkiem, który najczęściej pojawiał się w kontakcie ze śmieciami, chociaż tylko 5% okazów wykazywało widoczne uszkodzenia. Badaczka z Centrum Oceanograficznego w Vigo i pierwsza autorka badania, Mónica Incera, podkreśla, że praca ta pokazuje, w jaki sposób wykorzystanie podwodnych filmów wideo „może być bardzo dobrym podejściem do badania śmieci morskich na dnie oceanicznym i ich interakcji z fauną i florą”.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1
instytut oceanograficzny analizuje smieci znalezione na gorze podwodnej w chronionym obszarze lanzarote

Źródło