Dyrekcja Generalna ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rządu Wysp Kanaryjskich ogłosiła w poniedziałek (23.01) ostrzeżenie przed wiatrem na El Hierro oraz wstępne ostrzeżenie z tego samego powodu na pozostałych wyspach.

Prognozy meteorologiczne

Według rządu, na El Hierro, zgodnie z dostępnymi źródłami informacji, takimi jak Państwowa Agencja Meteorologiczna, oczekuje się, że wiatry z południowego wschodu wpłyną głównie na północno-wschodni narożnik, dolinę El Golfo oraz wysokie obszary i szczyty, z maksymalnymi porywami, które prawdopodobnie osiągną od 60 do 90 km/h.

Na pozostałych wyspach, gdzie ogłoszono wstępne ostrzeżenie, wiatr będzie umiarkowany ze wschodu i południowego wschodu, z obszarami silnego wiatru w środkowych godzinach dnia i maksymalnymi porywami, które prawdopodobnie również osiągną i przekroczą od 60 do 90 km/h.

Dotknięte obszary

Podmuchy wiatru będą dotykały wyżej położone obszary takie jak La Palma, La Gomera, Teide, Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura i La Graciosa. Na El Hierro oczekuje się wpływu na północno-wschodni narożnik, dolinę El Golfo oraz wysokie obszary i szczyty. Na Gran Canarii wiatr będzie odczuwalny na wysokich obszarach i szczytach w północnej i zachodniej części wyspy. Natomiast na Lanzarote, Fuerteventurze i La Graciosa spodziewany jest jego wpływ na wnętrze oraz północne i zachodnie stoki wyspy.

el hierro w pogotowiu na wypadek wiatru o predkosci do 90 km h oraz pozostale wyspy w pogotowiu przedalarmowym

Źródło