Tropikalna jaszczurka z Gran Canarii odnaleziona na Fuerteventurze

Departament Środowiska i Łowiectwa Fuerteventura został zaalarmowany o obecności gigantycznej jaszczurki z Gran Canarii na terenie prywatnej posiadłości w miejscowości Lajares, położonej w gminie La Oliva na Fuerteventurze.

Odkrycie zostało dokonane przez sąsiada, który sprawdzał swój rodzinny ogród z powodu uszkodzenia roślin. Znaleziono gada uwięzionego w pułapce. Jaszczurka, która mierzy 44 cm długości i waży 117 gramów, znajduje się pod opieką Stacji Biologicznej La Oliva, na obszarze zarządzanym przez RedEXO za pośrednictwem firmy koncesjonowanej na usługi, GESPLAN.

Obecnie podejmowane są niezbędne środki w celu zapewnienia jej dobrostanu. Po przeprowadzeniu niezbędnych procedur biurokratycznych, zwierzę to powróci do swojego naturalnego środowiska na Gran Canarii, a RedEXO będzie odpowiedzialne za koordynację tego ważnego zadania.

Jaszczurka olbrzymia z Gran Canarii (Gallotia stehlini) jest gatunkiem endemicznym dla wyspy Gran Canaria. Dzięki głównie wegetariańskiej diecie, gad ten odgrywa kluczową rolę w rozprzestrzenianiu nasion różnych roślin, co czyni go istotnym składnikiem lokalnego ekosystemu. Cabildo Majorero wzywa społeczeństwo do natychmiastowego zgłaszania wszelkich przypadków zaobserwowania takiego gatunku pod numerem 112.

mieszkaniec znalazl gigantyczna jaszczurke z gran canarii uwieziona na farmie na fuerteventurze

Źródło