Strategia udziału w zyskach Mercadony – Premie dla ponad 100 000 pracowników

W ramach strategii udziału w zyskach, Komitet Zarządzający Mercadony postanowił rozdzielić dodatkową połowę premii wśród ponad 100 000 osób tworzących firmę (ma ponad 4600 pracowników na Wyspach Kanaryjskich), oprócz premii za cele, które tradycyjnie rozdziela każdego roku.

W ten sposób firma przekazuje swoim pracownikom 600 mln euro, czyli o 50% więcej niż w 2023 r., kiedy to łączna kwota dystrybucji wyniosła 405 mln euro. Odkąd akcjonariusze Mercadony uruchomili tę inicjatywę w 2001 r., firma przekazała swoim pracownikom ponad 5,5 mld euro.

Premie dla pracowników

W marcu, począwszy od pierwszego roku zatrudnienia i w przypadku osiągnięcia celów uzgodnionych na początku roku, pracownicy otrzymają dodatkową miesięczną wypłatę do swojego wynagrodzenia, która wzrośnie do dwóch miesięcznych wypłat, jeśli pracownik jest w firmie przez ponad pięć lat; wyjątkowo w tym roku otrzymają również dodatkową premię odpowiadającą połowie ich miesięcznego wynagrodzenia.

Środek ten jasno pokazuje, że pracownicy Mercadony są głównymi osobami odpowiedzialnymi za sukces firmy, którzy kolejny rok potwierdzili, że są największym atutem dla „Szefów” (jak firma wewnętrznie nazywa swoich klientów). Ich zaangażowanie w ciągłe doskonalenie wydajności produkcji i zarządzania zaowocowało najwyższej jakości i najbardziej ekonomicznym „menu na kółkach” na rynku, które każdego dnia wybiera coraz więcej osób, co prowadzi do znacznego wzrostu liczby klientów robiących zakupy w Mercadonie, konsolidując jej rozwój i stały wzrost udziału w rynku.

Mercadona – równowaga między pracą a życiem

Mercadona jest pionierem w zakresie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a jej polityka kadrowa charakteryzuje się promowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. W 2020 r. w Hiszpanii firma wprowadziła, jako pionierskie posunięcie w branży, dzień roboczy w sklepach składający się z pięciu dni roboczych i dwóch dni wolnych (5+2) z co najmniej 8 weekendami wolnymi w roku. Ten ostatni środek jest stopniowo rozszerzany w 2024 r. i zakończy się w 2025 r. na pracowników w magazynach sprzedaży online i w blokach logistycznych.

mercadona podzieli sie 600 milionami premii ze swoimi pracownikami w 2024 roku o 50 wiecej niz w 2023 roku

Źródło