Łącznie 18 sejsmometrów dna morskiego (OBS) zostało zainstalowanych w ostatnich dniach w głębinach kanału znajdującego się między Teneryfą a Gran Canarią i na zachód od Fuerteventury, aby uchwycić sejsmiczność z większą dokładnością. Inicjatywa ta jest częścią projektu Guanche, projektu badawczego prowadzonego przez National Geographic Institute i Institute of Marine Sciences (ICM-CSIC), który ma na celu odkrycie pochodzenia trzęsień ziemi zarejestrowanych między wyspami oraz zidentyfikowanie struktury skorupy i płaszcza na archipelagu.

Projekt Guanche – badania sejsmiczne na Wyspach Kanaryjskich

565 trzęsień ziemi zarejestrowano w kanale między Teneryfą a Gran Canarią w 2023 roku. Obszar ten jest również miejscem największych trzęsień ziemi. 15 sejsmografów zostało umieszczonych w pobliżu wulkanu Enmedio i w innych obszarach kanału między Gran Canarią a Teneryfą, a kolejne trzy zostały umieszczone na wschód od Gran Canarii. Aby przeprowadzić siew, naukowcy polegali na statku oceanograficznym Sarmiento de Gamboa z Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC).

Dane dotyczące aktywności sejsmicznej zarejestrowane na stacjach morskich zostaną przeanalizowane przez naukowców z ICM w Barcelonie i Instytutu Geomar w Kilonii (Niemcy) po powrocie na ląd w nadchodzącym lecie.

Projekt Guanche jest kierowany przez Antonio Villaseñora z Instituto de Ciencias del Mar del Consejo Superior de Investigaciones Científicas (ICM-CSIC), podczas gdy część projektu IGN jest koordynowana przez naukowców Itahizę Domínguez i Carmen Fresno.

na dnie morskim miedzy gran canaria a teneryfa zainstalowano 18 sejsmometrow

Źródło