PSOE z Arrecife, San Bartolomé i Tías odrzucili prywatne platformy m.in. Uber lub Cabify zaproponowane przez przewodniczącego Rady, Oswaldo Betancorta, w celu rozwiązania problemu braku taksówek w porcie stolicy Lanzarote i na lotnisku, a także zwróciło się z prośbą o uznanie obu obszarów za obszary wrażliwe.

PSOE stwierdziła w komunikacie prasowym, że uznanie portu Arrecife i lotniska jako obszarów wrażliwych pozwoliłaby na regulację usług taksówkarskich w tych obszarach po zawarciu porozumienia z sektorem, dlatego odrzucają wprowadzenie prywatnych platform, jak insynuował Oswaldo Betancort w oświadczeniu złożonym w lokalnych mediach.

Uber na Lanzarote?

Zdaniem rzecznika PSOE w Arrecife, Alfredo Mendozy oraz burmistrzów San Bartolomé i Tías, odpowiednio Isidro Péreza i José Juana Cruza, „nikt nie kwestionuje konieczności poprawy usług taksówek na wyspie”, ale rozwiązanie „wymaga wysłuchania sektora i uzgodnienia z taksówkarzami środków, które należy zastosować”, dlatego są przekonani, że spółdzielnie taksówkarskie na wyspie „są w stanie posunąć usługę do przodu bez konieczności jej prywatyzacji”.

Wspólne podejście

W tym sensie trzej przedstawiciele socjalistów uzyskali jednogłośne poparcie władz wyspy, na czele z sekretarzem wyspy, Maríą Dolores Corujo, podczas spotkania, na którym uznano, że w wyniku dużego popytu turystycznego w określonych godzinach tworzą się kolejki w porcie Arrecife i na lotnisku, co z kolei generuje „wydłużenie czasu oczekiwania na wielu innych postojach”.

Dalsze kroki

Alfredo Mendoza oraz burmistrzowie Isidro Pérez i José Juan Cruz zgadzają się, że „w niektórych gminach potrzeba więcej licencji taksówkarskich” i że wszystkie przyznane „powinny być operacyjne”, a obie kwestie „powinny zostać uzgodnione przy stole, przy którym sektor jest słuchany i gdzie reprezentowane są Rada Wyspy i rady miejskie”, podkreślili.

Ważne ustalenia

Z drugiej strony, PSOE podziela pomysł, że podczas niektórych wydarzeń z dużą liczbą osób na wyspie, takich jak niektóre uroczystości świąteczne, karnawał, „taksówki z innych gmin powinny okazjonalnie wspierać usługi świadczone w mieście-gospodarzu”, a sytuacja ta „mogłaby zostać przeniesiona do portu Arrecife i na lotnisko w wyjątkowych momentach i w porozumieniu z sektorem”.

Kluczowe zaangażowanie PSOE

PSOE wyraziła „brak wątpliwości”, że taksówkarze „są pierwszymi zainteresowanymi świadczeniem wysokiej jakości usług zarówno mieszkańcom, jak i turystom, unikając oczekiwania i kolejek w porcie Arrecife, na lotnisku lub na dowolnym przystanku”, ale przypomniała, że aby taksówki inne niż te z gminy, w której znajdują się obie infrastruktury, mogły załadować pasażerów, „Rada Wyspy musi najpierw zadeklarować je jako obszary wrażliwe pod względem transportu”.

Działania na rzecz poprawy

W tym sensie sekretarz generalny PSOE z Lanzarote, María Dolores Corujo, uważa, że oznaczenie portu Arrecife i lotniska jako obszarów wrażliwych pod względem transportu pozwoliłaby na uregulowanie usług taksówkowych na tych obszarach, niezależnie od gminy, w której są zarejestrowane.

psoe z arrecife san bartolome i tias odrzuca prywatne platformy takie jak uber czy cabify

Źródło