Urząd Skarbowy rozpoczyna kampanię rozliczeń podatkowych
Urząd Skarbowy (Inland Revenue) zwraca się do podatników o rozliczenie się z fiskusem. Tegoroczna kampania podatku dochodowego startuje w środę, 2 kwietnia. Główną nowością są odliczenia premiujące osoby, które wprowadzają swoje nieruchomości na rynek wynajmu. Zmiany wprowadzono zarówno na poziomie krajowym, jak i na Wyspach Kanaryjskich.
Nowe odliczenia dla wynajmujących nieruchomości
Na Wyspach Kanaryjskich wprowadzono dwa nowe odliczenia podatkowe, które mają zachęcić właścicieli do udostępniania swoich nieruchomości na rynku wynajmu. Osoby, które w ubiegłym roku wynajęły dom, który wcześniej stał pusty, będą mogły odliczyć do 1000 euro za każdą z nieruchomości, maksymalnie do pięciu. Warunkiem jest podpisanie umów obowiązujących przez co najmniej trzy lata. Umowy nie mogą być zawarte z członkami rodziny do trzeciego stopnia pokrewieństwa.
Drugie nowe odliczenie na Wyspach Kanaryjskich pozwala zrekompensować do 10% wydatków na naprawy, formalizację umów lub ubezpieczenia wynajmowanych nieruchomości, do maksymalnej kwoty 150 euro na podatnika.
Zmiany na poziomie krajowym
Agencja Podatkowa wprowadziła również zmiany w procentach, które wynajmujący nieruchomość może odliczyć. Wcześniej było to 60%, teraz dla umów podpisanych po styczniu 2024 roku jest to 50%. Natomiast odliczenie wzrasta do 90%, jeśli umowy zostały zadeklarowane w obszarach o podwyższonym ryzyku mieszkaniowym. Niestety, właściciele z Wysp Kanaryjskich nie będą mogli z tego skorzystać, ponieważ na archipelagu – podobnie jak w zdecydowanej większości kraju – nie zadeklarowano jeszcze żadnego takiego obszaru.
Kto musi złożyć zeznanie podatkowe?
W tegorocznej kampanii podatku dochodowego na Wyspach Kanaryjskich liczba podatników, którzy będą musieli złożyć zeznanie, przekroczy znacznie milion. Wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń sprawia, że więcej mieszkańców wysp będzie zobowiązanych do płacenia podatków.
Osoby otrzymujące zasiłek dla bezrobotnych nie będą zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego w tym roku – choć wszystko wskazuje na to, że będą to robić w przyszłym roku. Natomiast osoby samozatrudnione i otrzymujące minimalny dochód na życie muszą rozliczyć się z fiskusem.
W tym roku wszyscy podatnicy z jednym płatnikiem, którzy przekroczyli 22 000 euro dochodu brutto w 2024 roku, będą zobowiązani do złożenia deklaracji. Dla tych, którzy mieli dwóch lub więcej płatników, limit wzrasta z 15 000 do 15 876 euro.
Nowe możliwości płatności
Nowością tej kampanii jest umożliwienie płatności przez Bizum wszystkim podatnikom, którym zeznanie wychodzi do zapłaty. Możliwe będzie również rozliczanie się z Urzędem Skarbowym za pomocą karty bankowej. Carlos Fernández, koordynator terytorialny Związku Techników Ministerstwa Finansów (Gestha) na Wyspach Kanaryjskich, ostrzega jednak, że ta metoda płatności będzie dostępna tylko online. Podkreśla też, że Urząd Skarbowy nigdy nie zadzwoni do podatnika w celu dokonania płatności kartą przez telefon.
Porady dla rozliczających się
Fernández zaleca dokładne sprawdzenie dostępnych odliczeń, zarówno państwowych, jak i autonomicznych. Odradza również korzystanie z przycisku automatycznego składania deklaracji, ponieważ różnica w końcowym rozliczeniu może być znacząca. Ekspert wyjaśnia też, że nie należy się spieszyć z przedstawieniem deklaracji – to mit, że osoby składające zeznania najwcześniej otrzymają zwrot podatku szybciej.
Odliczenia podatkowe na Wyspach Kanaryjskich
Wyspy Kanaryjskie w tym roku oferują 27 własnych odliczeń, o dwa więcej niż w roku ubiegłym. Oprócz tych skierowanych do wynajmujących, wprowadzono nowe odliczenie do 20% składek na ubezpieczenie społeczne dla osób, które zatrudniły pracownika domowego lub opiekuna dla osoby zależnej.
Wiele odliczeń stosowanych na archipelagu zwiększyło swój maksymalny limit, aby nadążyć za wzrostem inflacji. Obejmują one ulgę podatkową na wydatki związane z opieką nad dziećmi i edukacją, ulgę z tytułu narodzin lub adopcji dzieci, za opiekę nad nieletnimi, za posiadanie osób niepełnosprawnych w gospodarstwie domowym oraz ulgę dla rodzin wielodzietnych lub niepełnych.
Wzrasta również podstawa opodatkowania uprawniająca do skorzystania ze zdecydowanej większości odliczeń – do 45 500 euro w przypadku indywidualnych zeznań podatkowych i do 60 500 euro rocznie w przypadku wspólnych zeznań. Dzięki temu większa liczba podatników będzie mogła z nich skorzystać.