Organizacja Agraria Libre de Canarias (PALCA) zażądała „pilnych działań” zarówno od Ministerstwa Rolnictwa Rządu Wysp Kanaryjskich, jak i Asprocan, ponieważ uważa, że „jeśli system dystrybucji pomocy POSEI nie zostanie zmieniony i nie stanie się przejrzysty”, sektorowi bananów „pozostaną dwa lata”.

Oskarżenia o brak przejrzystości i kontroli w dystrybucji pomocy POSEI

Sekretarz PALCA na El Hierro, Pablo Carmona, poparł tę prognozę, wskazując, że rolnikom nie opłaca się kontynuować produkcji bananów, zwłaszcza na La Palmie, gdzie jest około 5000 małych producentów, „którzy utrzymują bazę społeczną pomocy europejskiej”. Carmona uważa, że osoby odpowiedzialne za „krytyczną” sytuację w sektorze bananów to zarówno Regionalne Ministerstwo Rolnictwa, od którego domagają się „większej przejrzystości i kontroli”, jak i „menedżerowie bananowców, którzy twierdzą, że są przedstawicielami sektora na Wyspach Kanaryjskich i są winni tego, że zaszliśmy tak daleko”.

Zakazu nowych plantacji i ustanowienia limitów produkcji

PALCA wzywa również do zakazu wprowadzania nowych plantacji bananów do europejskiego systemu pomocy POSEI i domaga się ustanowienia pułapu produkcji w wysokości 60 000 kilogramów na hektar, aby uniknąć „nieuczciwych praktyk”, a także powtarza potrzebę większej kontroli rolnictwa nad owocami, które trafiają na rynek i owocami, które są wycofywane.

Sekretarze wyspiarskiej organizacji PALCA zwrócili się do „liderów bananowych” z żądaniem „modyfikacji statutu ASPROCAN w celu zapewnienia stowarzyszeniu demokracji i przejrzystości”, a także „zastąpienia obecnych liderów, którzy wyczerpali swoje pomysły”.

plataforma agraria libre de canarias przewiduje koniec sektora bananow w ciagu dwoch lat jesli nie zostana podjete zadne srodki

Źródło