Hiszpańskie media informują o kolejnym wygranym procesie przeciwko linii lotniczej Ryanair. Sąd w Salamance nakazał przewoźnikowi zwrot około 150 euro pasażerce, która wykupiła bilet z opcją priority, aby móc wnieść na pokład tzw. duży bagaż podręczny. W walkę o prawa konsumentów zaangażowało się stowarzyszenie FACUA-Consumers in Action, które po raz kolejny skutecznie reprezentowało interesy pasażerów.

Dlaczego sąd stanął po stronie pasażerki?

Jak podaje hiszpańskie stowarzyszenie FACUA-Consumers in Action, sąd w Salamance przyznał rację pasażerce, która pozwała Ryanair za to, że musiała wykupić usługę priority, aby wnieść na pokład bagaż podręczny. Powołała się ona na hiszpańską ustawę o żegludze powietrznej. Artykuł 97 tego aktu prawnego jednoznacznie stanowi, że w ramach biletu przewoźnik jest zobowiązany przewieźć nie tylko pasażerów, ale także ich bagaże podręczne – bez pobierania dodatkowych opłat.

Pięć lotów, pięć opłat i finalna wygrana w sądzie

Sprawa dotyczyła pięciu lotów, które Yolanda Garrido Legarreta odbyła wraz z córką w latach 2019-2024. Jak przekazało FACUA-Consumers in Action, podczas wszystkich podróży pasażerka musiała zapłacić za usługę priority, aby móc wnieść na pokład samolotu bagaż podręczny. Kobieta podkreślała, że walizki – jej i jej córki – idealnie mieściły się w komorze kabiny. „Ale Ryanair zmusił mnie do zapłaty dodatkowej kwoty” – relacjonowała Hiszpanka.

joygames

Sędzia Raquel Martínez Marco uwzględniła roszczenia pasażerki, uznając, że „bagaż podręczny jest niezbędnym elementem transportu pasażerskiego” i dlatego „nie może podlegać dopłatom do ceny”. W swojej decyzji powołała się również na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2014 roku, który określił bagaż podręczny jako „niezbędny element” podróży lotniczej.

Seria wygranych spraw przeciwko liniom lotniczym

W wyniku wyroku Ryanair ma zwrócić pasażerce około 150 euro. Jest to już piąta tego typu wygrana sprawa na korzyść hiszpańskich konsumentów, w którą zaangażowane było stowarzyszenie FACUA-Consumers in Action. Precedensowe orzeczenia sądów w Hiszpanii mogą zachęcić kolejnych pasażerów do dochodzenia swoich praw.

Mimo że wcześniej, już w 2019 roku, hiszpański sąd orzekł, że polityka Ryanaira dotycząca opłat za bagaż podręczny jest „nadużyciem” i nie powinna być stosowana w Hiszpanii, przewoźnik, który wprowadził tę politykę w 2018 roku, odmówił zmiany swoich zasad. Choć sędziowie wielokrotnie orzekali przeciwko liniom lotniczym na przestrzeni lat, niewielu pasażerów decydowało się na pozwy ze względu na wysokie koszty prawne i długotrwałe procesy.

Stanowisko Ryanaira i innych linii lotniczych

Ryanair niezmiennie twierdzi, że jego polityka bagażowa jest zgodna z przepisami UE i w pełni legalna – co potwierdziły inne sądy w Hiszpanii. Przedstawiciele przewoźnika podkreślają, że linia pozwala każdemu pasażerowi na bezpłatne wniesienie na pokład osobistego bagażu o wymiarach 40x25x20 cm, z opcją dodania dodatkowych bagaży za opłatą. Ich zdaniem polityka ta promuje zarówno niskie ceny, jak i wybór konsumenta.

Linie lotnicze i Hiszpańskie Stowarzyszenie Linii Lotniczych utrzymują, że pobieranie opłat za bagaż podręczny jest legalne zgodnie z prawem UE. Powołują się na przepisy stanowiące, że przewoźnicy „swobodnie określają taryfy i stawki za usługi lotnicze wewnątrzwspólnotowe”.

Gigantyczne kary dla tanich linii lotniczych

Procesy sądowe z pasażerami to niejedyne problemy Ryanaira w Hiszpanii. W listopadzie 2024 roku hiszpańskie Ministerstwo Praw Społecznych, Spraw Konsumenckich i Agendy 2030 ukarało Ryanair, EasyJet, Vueling, Norwegian i Volotea za nadużycia wobec pasażerów, nakładając na przewoźników karę wynoszącą w sumie 179 milionów euro, z czego ponad 100 milionów euro przypadło na Ryanair.

Departament uznał, że linie m.in. nielegalnie pobierały opłaty za: rezerwację sąsiedniego miejsca dla osoby niepełnoletniej, przewożenie bagażu podręcznego w kabinie samolotu i drukowanie kart pokładowych na lotnisku. Wszystkie ukarane linie lotnicze odwołały się od nałożonych kar.

Konsekwencje dla modelu biznesowego tanich linii

Dla tanich linii lotniczych, które w dużej mierze opierają się na modelu unbundled pricing (rozdzielenie usług i pobieranie za nie osobnych opłat) w celu zwiększenia dodatkowych źródeł przychodów, wyrok może oznaczać konieczność rewizji strategii cenowych, szczególnie w odniesieniu do lotów do i z Hiszpanii.

Analitycy branży lotniczej zauważają, że ostatecznym efektem może być podwyżka podstawowych cen biletów, aby zrekompensować koszty pasażerów podróżujących z bagażem podręcznym. Jednocześnie decyzja sądu w Salamance jest postrzegana jako kamień milowy w ochronie praw konsumentów i może wpłynąć na praktyki cenowe niskokosztowych przewoźników w całej Unii Europejskiej.

people sitting on chair near blue and white airplane under white clouds during daytime

Źródło