Plany rządu Wysp Kanaryjskich w zakresie „industrializacji budownictwa”

Wiceprezydent i minister gospodarki, przemysłu, handlu i samozatrudnienia w rządzie Wysp Kanaryjskich, Manuel Domínguez (PP), podkreślił w piątek, że rząd zamierza promować „industrializację budownictwa”, aby w kontekście „kryzysu mieszkaniowego” przyspieszyć i usprawnić budowę mieszkań. Celem jest zaoszczędzenie czasu przy realizacji budynków mieszkalnych, a także uczynienie ich bardziej zrównoważonymi i o takiej samej jakości jak te budowane ze zwykłych materiałów, wyjaśnił Domínguez podczas wystąpienia w komisji parlamentarnej, aby omówić Strategię Rozwoju Przemysłu Wysp Kanaryjskich na lata 2022-2027.

Dekarbonizacja przemysłu kluczem do zwolnień z emisji

Domínguez położył szczególny nacisk na potrzebę rozwoju przemysłu na Wyspach Kanaryjskich w celu włączenia środków dekarbonizacji równolegle z pozostałymi sektorami. Przede wszystkim dlatego, że konieczne jest zademonstrowanie Unii Europejskiej woli archipelagu do przejścia na bardziej ekologiczną gospodarkę, aby aspirować do zwolnień z praw do emisji w transporcie morskim z wyspami, argumentował.

Koszty emisji zagrożeniem dla portów kanaryjskich

Występowanie praw do emisji w kosztach transportu jest bardzo niebezpieczne dla działalności portów kanaryjskich z korzyścią dla tych na kontynencie afrykańskim i ze szkodą dla gospodarki wysp, wyjaśnił Domínguez. „Tworzenie przemysłu na Wyspach Kanaryjskich kosztuje o 27% więcej niż na kontynencie europejskim”, powiedział wiceprzewodniczący, i dlatego należy podjąć działania, aby koszty praw do emisji w transporcie morskim nie stały się dodatkową niedogodnością.

Plany dotyczące zrównoważonego przemysłu

W tej linii postępu w dekarbonizacji przemysłu wiceprezydent wspomniał o zainteresowaniu uprzemysłowieniem budownictwa mieszkaniowego, a także poprawą integracji środowiskowej przemysłu Wysp Kanaryjskich. Mając na uwadze ten cel, według Domíngueza, zatwierdzono ostatnią linię dotacji na regenerację i rewitalizację obszarów przemysłowych, z planami dotyczącymi mobilności, parkingów, terenów zielonych i rekreacyjnych oraz, ogólnie rzecz biorąc, zmierzających w kierunku parków technologicznych i biznesowych, wykraczających poza koncepcję klasycznych „osiedli przemysłowych”.

Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Jeśli chodzi o dotacje na modernizację małych i średnich przedsiębiorstw przemysłowych, wprowadzono nowe elementy na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym i „ekoinnowacji”, a także promowania instalacji przemysłu na wyspach niebędących stolicami i w gminach liczących mniej niż 20 000 mieszkańców.

Strategia Rozwoju Przemysłu Wysp Kanaryjskich 2022-2027

Minister wskazał, że obecny rząd nie chciał zmieniać Strategii Rozwoju Przemysłu Wysp Kanaryjskich na lata 2022-2027, opracowanej przez poprzednią władzę wykonawczą, ponieważ jest ona partycypacyjna, realistyczna i osiągalna. Jest dobra, a jednocześnie jej rozwój jest dynamiczny, aby dostosować się do kierunku gospodarki Wysp Kanaryjskich. W pierwszych dwóch latach jej wdrażania, w 2022 i 2023 r., zrealizowano ponad 80% zaplanowanych osi, działań i środków, a obecnie trwają prace nad osiągnięciem ostatecznych celów na 2027 r., które obejmują między innymi, że przemysł powinien stanowić 7,7% PKB, w porównaniu do obecnych 7,2%, co jest wykonalne.

Celem jest również zwiększenie wielkości przedsiębiorstw, rozszerzenie struktury produkcyjnej, rozwój działalności opartej na technologii, zwiększenie zatrudnienia w przemyśle i jego wartości dodanej, integracja środowiskowa sektora, jego internacjonalizacja, dostosowanie szkoleń do potrzeb firm i promowanie włączania większej liczby kobiet.

rzad wysp kanaryjskich promuje industrializacje budownictwa

Źródło