Rewolucja cyfrowa w kanaryjskiej administracji

Administracje publiczne na Wyspach Kanaryjskich już teraz podejmują zdecydowane kroki w kierunku modernizacji. Z pomocą sztucznej inteligencji (AI) starają się poprawić wydajność operacyjną i zoptymalizować usługi dla obywateli. Innymi słowy, dążą do uproszczenia i usprawnienia procedur, personalizacji usług, a przede wszystkim skrócenia czasu reakcji dla mieszkańców archipelagu.

AI wspiera kanaryjskie służby ratunkowe

Centrum Koordynacji Kryzysowej i Bezpieczeństwa jest doskonałym przykładem wdrażania nowoczesnych technologii. Dyrektor 112 Canarias, Moisés Sánchez, podkreśla, że system sztucznej inteligencji był „uczony” przez półtora roku w procesie znanym jako uczenie maszynowe, aby mógł stać się jeszcze jednym członkiem zespołu w pokoju koordynacyjnym. „Mamy nadzieję, że do końca roku będzie ona odpowiedzialna za przeglądanie połączeń i kierowanie ich zgodnie z pilnością i nagłością wymaganą przez obywatela” – wyjaśnia Sánchez.

Chociaż centrum koordynacyjne odbiera średnio 5000 połączeń dziennie, sztuczna inteligencja będzie obecna jako chatbot – program komputerowy symulujący rozmowę z ludzkimi użytkownikami – szczególnie w przypadku „lawiny” zgłoszeń, na przykład podczas klęsk żywiołowych, kiedy liczba połączeń może wzrosnąć nawet do około 25 000. W takich sytuacjach AI wykryje, które komunikaty są związane z katastrofą, a które z innymi sytuacjami kryzysowymi.

Jak działa inteligentny system obsługi zgłoszeń?

„Program odbierze połączenie, przeprowadzi wstępne przesłuchanie w celu zidentyfikowania rodzaju i powagi sytuacji, a na podstawie szkolenia, które mu zapewniliśmy, przekaże je ludzkiemu operatorowi zgodnie z pilnością” – tłumaczy Sánchez. Jeśli chodzi o pozostałe połączenia, „sztuczna inteligencja zapisze w tekście powód połączenia, sklasyfikuje je, a personel będzie śledził, co się dzieje, aby móc odzyskać połączenie w kolejności priorytetów. W żadnym momencie żadne połączenie nie zostanie pozostawione bez opieki”.

To nie jedyna innowacja, którą wprowadza 112 na Wyspach Kanaryjskich. Departament ten, podlegający Ministerstwu Polityki Terytorialnej Rządu Wysp Kanaryjskich, opracowuje również nową platformę technologiczną o nazwie „Kanaryjski system zarządzania kryzysowego i komunikacji”. Za jej pomocą AI „rozpozna, czy sytuacja jest krytyczna i przedstawi zalecenia interesujące operatora zajmującego się sytuacją kryzysową”. W praktyce „sztuczna inteligencja może zalecić operatorowi wysłanie helikoptera na dany obszar, aby dotarł tam tak szybko, jak to możliwe”.

„AI nie zastępuje naszych pracowników, wręcz przeciwnie – towarzyszy im i doradza w podejmowaniu najlepszych decyzji w oparciu o doświadczenie, które system już rozpoznał i nabył wcześniej” – podsumowuje Sánchez.

Cyfrowa transformacja wymiaru sprawiedliwości

Innym departamentem, który jest zanurzony w procesie transformacji cyfrowej, jest sądownictwo. Dyrekcja Generalna ds. Stosunków z Administracją Wymiaru Sprawiedliwości wprowadza zmiany, w przeciwieństwie do numeru 112, za pomocą zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA). Są to cyfrowe roboty lub boty, zaprogramowane do wykonywania powtarzalnych czynności.

„Boty przyspieszą obecne procesy, które są wykonywane ręcznie i zmniejszą obciążenie pracowników administracji wymiaru sprawiedliwości” – informują służby techniczne departamentu. W tym przypadku sztuczna inteligencja będzie na razie odpowiedzialna za monitorowanie procedur, szczególnie w zakresie „prostych procesów cywilnych, za pomocą których dochodzona jest windykacja długu pieniężnego, niezależnie od kwoty, o ile jest on przeterminowany, wykonalny i określony”.

Istnieje jednak pewien niuans – AI będzie działać „o ile dłużnik nie sprzeciwi się roszczeniu, nie ma potrzeby przeprowadzania rozprawy lub zostanie wydana wykonalna decyzja”. W bardziej złożonych przypadkach to „ludzki pracownik” administracji wykona zadanie. Za pośrednictwem nakazu zapłaty można ubiegać się o zapłatę faktur, niezapłaconych rachunków, niezapłaconych dowodów dostawy lub długów czy wydatków społeczności właścicieli.

Opieka społeczna przyspiesza dzięki automatyzacji

W celu uproszczenia biurokracji, zmniejszenia obciążenia pracą i skrócenia list oczekujących, Departament Opieki Społecznej „wyszkolił” robota, który przesiewa wnioski i nadaje priorytet profilom przekraczającym 33% niepełnosprawności. Automatyzacja procedur, które do tej pory były wykonywane ręcznie przez pracowników administracji, po pełnym wdrożeniu pozwoli na uzyskanie pierwszej oceny dostępu do świadczenia z tytułu niepełnosprawności w niespotykanym dotąd czasie: zamiast dwóch lat oczekiwania, maksymalnie do sześciu miesięcy.

Jest to dopiero początek bardziej ambitnego projektu o nazwie „Sztuczna inteligencja, robotyzacja i zaawansowana analityka”, którego druga faza jest już w fazie przetargu i pozwoli na przeprowadzanie większej liczby ocen dziennie.

Grafcan – kartografia i analiza przestrzenna wspomagana AI

Ze swojej strony publiczna firma Grafcan (Cartográfica de Canarias, S.A.) od lat wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania i aktualizowania kartografii Wysp, tworzenia map upraw oraz automatycznego wykrywania zmian na terytorium archipelagu na podstawie ortofotomap czy poprawy rozdzielczości zdjęć satelitarnych.

Przy Regionalnym Ministerstwie Polityki Terytorialnej Grafcan posiada dział badawczo-rozwojowy (R+D+i), w którym za pomocą tych technologii prowadzi badania, wydobywa, generuje i analizuje dane. Przykładowo, firma pracuje obecnie nad pilotażowym projektem generowania w czasie rzeczywistym wskaźnika poziomu zajętości plaż w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji tworzone na podstawie obrazów z publicznych kamer internetowych.

Turystyka korzysta z potencjału sztucznej inteligencji

Główny silnik gospodarczy archipelagu, turystyka, również chce skorzystać ze sztucznej inteligencji. Departament Turystyki już to robi w celu promocji wysp. W 2023 roku AI została wykorzystana w innowacyjnej kampanii reklamowej w przestrzeni na Gran Vía w Madrycie, promującej krajobrazy archipelagu. Propozycja polegała na tym, aby odwiedzający odkrył, czy wyświetlany obraz był prawdziwy, czy stworzony przez sztuczną inteligencję.

Ten pomysł dał początek innemu, który na razie funkcjonuje w sferze akademickiej. Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie i Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria (Ulpgc) wykorzystali sztuczną inteligencję jako potencjalnego klienta zakwaterowania turystycznego na Wyspach, aby poznać opinie i oceny tych obiektów za granicą. Przeanalizowali oni ponad 9000 miejsc noclegowych z prawdziwymi danymi z platformy Airbnb i stworzyli wizualną mapę, która pozycjonuje każde miejsce noclegowe zgodnie z jego podobieństwem do innych.

„Pokazujemy im obraz hoteli, który jest wyświetlany w sieciach społecznościowych i na tej podstawie odpowiadają, co sugeruje obraz lub czego klient oczekiwałby od zakwaterowania”, wyjaśnia Juan María Hernández, doktor i profesor ekonomii na Ulpgc, jeden z członków zespołu opracowującego propozycję. Wynik zaskoczył zespół ze względu na „dość wysoką dokładność” modeli sztucznej inteligencji, jeśli chodzi o symulowanie ludzkich wrażeń i emocji.

„W wielu przypadkach pokrywają się one z tym, czego doświadcza prawdziwy użytkownik i co hotel chce pokazać” – mówi. Oczywiście, biorąc pod uwagę tę „sztuczną” reakcję, agencje turystyczne skontaktowały się z grupą badawczą, aby zainteresować się tym badaniem. „Rozmowy z firmami hotelarskimi i platformami nie są jeszcze płynne, ale można je wykorzystać jako dobre narzędzie marketingowe, aby dowiedzieć się, co klienci myślą, chcą lub potrzebują, ponieważ dodatkowo nie wiąże się to z żadnymi kosztami” – podsumowuje.

Źródło