Zima bez śniegu na Teneryfie
Po raz pierwszy od 1916 roku, Teneryfa nie doświadczyła akumulacji śniegu podczas zimy. To zjawisko zostało potwierdzone przez Hiszpańską Agencję Meteorologiczną (Aemet), która poinformowała również, że zima 2023/2024 na Wyspach Kanaryjskich była najcieplejsza od 1961 roku.
Rekordowe temperatury zimowe
Średnia temperatura mijającej zimy na Kanarach wyniosła 17,7°C, co jest o 2,5°C więcej niż zwykle. Zima ta była nie tylko wyjątkowo ciepła, ale również sucha, z powtarzającym się zjawiskiem kalimy, czyli piaskowej burzy.
David Suárez, przedstawiciel Aemet na Wyspach Kanaryjskich, dokładniej przeanalizował warunki pogodowe. Ogólnie zima na wyspach miała charakter „bardzo ciepły”, a niektóre obszary były nawet „ekstremalnie ciepłe”. Średnia temperatura w Las Palmas wyniosła 18,9°C, a w Santa Cruz de Tenerife – 16,3°C.
Miesiąc po miesiącu, grudzień 2023 roku był czwartym najcieplejszym grudniem od 1961 roku, z temperaturą średnią 17,2°C. Natomiast styczeń i luty 2024 roku były najcieplejszymi miesiącami, z temperaturą średnią 17,9°C.
Opady deszczu i pył atmosferyczny
Ten suchy okres zimowy, siódmy najsuchszy od 1961 roku, znacząco zaburzył normalne opady deszczu. Zarejestrowano tylko 36,6 mm deszczu, czyli zaledwie 28% oczekiwanego opadu. W grudniu spadło tylko 41% oczekiwanego deszczu, w styczniu – 13%, a w lutym – 23%.
Zima ta była również zdominowana przez obecność pyłu atmosferycznego, zwłaszcza powtarzająca się na Wyspach Kanaryjskich kalima. W czasie całej zimy, tylko dwanaście dni na Wyspach Kanaryjskich nie było pyłu w atmosferze.
Temperatura oceanu i przewidywania na przyszłość
Średnia temperatura wody w oceanie na Wyspach Kanaryjskich wyniosła 21,7ºC podczas zimy, co jest o 1,6ºC wyższe niż zazwyczaj.
Hiszpańska Agencja Meteorologiczna przewiduje, że nadchodzące miesiące na archipelagu będą charakteryzowały się niezwykle ciepłymi i suchymi anomaliami pogodowymi.