Lope Afonso, wiceprezydent Cabildo de Tenerife, wyraził swoje przekonanie, że nadszedł czas, aby mumia odkryta w wąwozie Erques na Wyspach Kanaryjskich, a obecnie znajdująca się w Muzeum Archeologicznym w Madrycie, wróciła na swoje rodzime wyspy. Starania o repatriację mumii miały miejsce już siedem razy, ale Afonso ma nadzieję, że ósmy raz okaże się skuteczny.

Afonso wskazał na niedawne oświadczenie ministra kultury Hiszpanii, Ernesta Urtasuna, który 22 stycznia zapowiedział przegląd kolekcji muzealnych w celu przezwyciężenia kolonialnej perspektywy. Muzeum Archeologiczne Narodowe prezentuje mumię od 2015 roku, a Rada apeluje o jej powrót od 1976 roku.

Czas wrócić do domu

Afonso zauważył, że chociaż dumny jest z prezentowania mumii w stolicy, nadszedł czas, aby oryginalna mumia była dostępna dla rodzimych mieszkańców i turystów na Wyspach Kanaryjskich. Dodał, że muzeum mogłoby nadal posiadać repliki, ale oryginał powinien zostać na Wyspach Kanaryjskich.

MUNA jako idealne miejsce dla mumii

Afonso zasugerował, że Muzeum Przyrody i Archeologii (MUNA) na Wyspach Kanaryjskich byłoby idealnym miejscem na przechowywanie mumii, jeśli powrót do domu dojdzie do skutku. Ceni sobie wartość muzeum jako miejsca przechowywania najważniejszej kolekcji archeologicznej.

Odchodzenie od kolonializmu

Mumia Guanchów obecnie w Madrycie pochodzi z wąwozu Herques, położonego między Güímar a Fasnia na Wyspach Kanaryjskich.

Mumię odkryto w 1763 roku i przewieziono do dworu króla Hiszpanii, Karola III. Mumię uważa się za wyjątkowe archeologiczne znalezisko, doskonale odzwierciedlające technikę mumifikacji Guanchów a także cechy fizyczne rdzennych mieszkańców Tenerife.

Prowadzenie starć dla repatriacji

Podczas gdy Rada Teneryfy dąży do powrotu mumii, wiceprezydent Afonso wskazał, że nie wyklucza utrzymania replik mumii w Madrycie lub w innych miejscach. Zaapelował o przegląd muzealnych kolekcji, aby zaspokoić rosnącą świadomość potrzeby uznania niekolonialnej perspektywy historii.

teneryfa ponownie wzywa do zwrotu mumii z erques

Źródło