Utrata funduszy UE przez Wyspy Kanaryjskie
Gabriel Mato, eurodeputowany Partii Ludowej, podczas spotkania na Teneryfie, zasygnalizował, że Wyspy Kanaryjskie utraciły 600 mln euro z funduszy spójności Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Większość strat pochodzi z Funduszu Europejskiego Rozwoju Regionalnego (FEDER) oraz, w mniejszym stopniu, z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Mato, wraz z wiceprezydentem rządu Wysp Kanaryjskich i prezydentem partii na Wyspach, wygłosił te dane podczas Misji Grupy Spójności Partii Ludowej Europejskiej. W inicjatywie wzięli udział deputowani z różnych krajów, m.in. Bułgarii, Hiszpanii, Czech i Łotwy.
Inwestowanie w naukę jako przykład dobrego wykorzystania funduszy
Gabriel Mato zwrócił uwagę, że nie wykorzystanie w pełni przekazanych funduszy może skutkować przyszłym zmniejszeniem środków przekazywanych przez UE na Wyspy Kanaryjskie. Jednakże, podkreślił także pozytywne aspekty inwestycji tych funduszy, wizytując Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich (IAC).
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Mato w trakcie wizyty, teleskopy na Roque de los Muchachos na La Palmie i Teneryfie są świetnym przykładem dobrze spożytkowanych funduszy, które przyczyniły się do uznania Wysp Kanaryjskich za światowego lidera w dziedzinie badań astrofizycznych.
Konsekwencje niewykorzystania funduszy
Zdaniem eurodeputowanego, nie tylko biurokracja i liczne trudności dla osób pragnących rozwijać projekty dzięki funduszom europejskim, ale też niewłaściwe wykorzystanie tych środków – przyczyniają się do przegapiania okazji dla rozwoju regionu.
Andrey Novakov, szef misji spójności, podkreślił, że jest zaszczytem zobaczyć, jak prace prowadzone przez Unię Europejską są wprowadzane w praktykę, w szczególności na przykładzie największych i najnowocześniejszych teleskopów na świecie.
Wizyta eurodeputowanych obejmowała także spotkania z Astrid Pérez, przewodniczącą Parlamentu Wysp Kanaryjskich oraz z prezydentką Teneryfy, Rosą Dávila. Rozwój funduszy UE na Wyspach Kanaryjskich omówiono również w kontekście kryzysu migracyjnego i problemów specyficznych dla rolników z wysp.