Geneza ustawy o wulkanach

Zaledwie trzy lata temu, w Boże Narodzenie 2021 roku, oficjalnie zakończyła się erupcja wulkanu Tajogaite na wyspie La Palma. To dramatyczne wydarzenie, które trwało 85 dni, zmusiło do ewakuacji 7000 osób, zniszczyło ponad 1200 hektarów terenu i prawie 1700 budynków, w tym ponad 1300 domów. W obliczu tych niszczycielskich konsekwencji, mieszkańcy archipelagu Wysp Kanaryjskich zaczęli rozwijać pomysł stworzenia specjalnej ustawy o wulkanach.

Inicjatywa ustawodawcza i poparcie społeczne

We wrześniu 2023 roku w Parlamencie Wysp Kanaryjskich zarejestrowano Popularną Inicjatywę Ustawodawczą, popartą przez ponad 19 000 podpisów. Siedem grup parlamentarnych jednogłośnie poparło jej rozpatrzenie, co świadczy o szerokim poparciu dla tej idei. Mimo to, proces legislacyjny okazał się bardziej skomplikowany niż początkowo zakładano.

Cele i założenia proponowanej ustawy

Głównym celem ustawy jest zagwarantowanie, z mocą wsteczną, szeregu praw dla osób dotkniętych erupcją. Ma ona umożliwić sprawiedliwą i odpowiednią rekompensatę, biorąc pod uwagę istniejącą lukę prawną. Ustawa ma chronić status poszkodowanych i ustalić, że odszkodowanie powinno opierać się na rzeczywistej wartości utraconych dóbr.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1 square

Proces legislacyjny i oczekiwania

Juan González, jeden z rzeczników komitetu promującego ustawę, uważa za „dobre” to, że niektóre grupy parlamentarne poprosiły o przedłużenie terminu na uwzględnienie nowych poprawek i korekt. Wskazuje to na zainteresowanie deputowanych tematem, choć oznacza to, że tekst zostanie zatwierdzony później niż pierwotnie planowano.

Aktualna sytuacja poszkodowanych

Trzy lata po zakończeniu erupcji, sytuacja poszkodowanych nadal jest trudna. Juan ubolewa, że są oni „znowu w gorszej sytuacji”, ponieważ wyceny nieruchomości nie zostały jeszcze zakończone. Mimo zmiany rządu Wysp Kanaryjskich, wciąż jest „wiele rzeczy do naprawienia”, które nie zostały uwzględnione w dotychczasowych działaniach pomocowych.

Reakcja sektora publicznego

W obliczu rozczarowania osób dotkniętych erupcją, sektor publiczny wzywa do odbudowy. Rząd centralny twierdzi, że zmobilizował ponad 1000 milionów euro na pomoc dla wyspy. Niedawno Rada Ministrów zatwierdziła przedłużenie różnych środków pomocowych, w tym:

– Programu ERTE
– Odroczenia składek na ubezpieczenie społeczne
– Zwolnienia z podatku dla mieszkańców La Bombilla i Puerto Naos
– Moratorium na pożyczki dla rolników, którzy stracili swój dobytek

Perspektywy na przyszłość

Ustawa o wulkanach może mieć znaczenie nie tylko dla La Palmy, ale dla całego archipelagu. W obliczu ruchów sejsmicznych na Teneryfie i potencjalnego zagrożenia ze strony wulkanu Enmedio, mieszkańcy innych wysp również zaczynają dostrzegać potrzebę kompleksowych regulacji prawnych w tej kwestii.

Oczekuje się, że wraz ze wznowieniem sesji parlamentarnej w lutym, proces legislacyjny nabierze tempa. Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich mają nadzieję, że uchwalenie ustawy o wulkanach przyczyni się do lepszego przygotowania i ochrony przed skutkami przyszłych erupcji.

wyspy kanaryjskie daza do uchwalenia ustawy o wulkanach

Źródło