Kontrowersje wokół planów likwidacji elitarnej jednostki

Ewentualne rozwiązanie Grupy Rezerwy i Bezpieczeństwa nr 8 (GRS 8) na Wyspach Kanaryjskich wywołało falę reakcji ze strony różnych stowarzyszeń i samego rządu regionalnego. Ta elitarna jednostka, świadcząca usługi w zakresie zwalczania terroryzmu, kontroli imigracji i walki z organizacjami przestępczymi, jest uznawana za kluczowy element bezpieczeństwa w regionie. Według krytyków, jej likwidacja stanowiłaby „pogorszenie zdolności sił bezpieczeństwa na wyspach”.

Reakcja rządu Wysp Kanaryjskich

Rząd Wysp Kanaryjskich przekazał swoje obawy ministrowi spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlasce w związku z możliwym zamknięciem jednostki zlokalizowanej na Teneryfie. Nieves Lady Barreto, regionalna minister prezydencji, administracji publicznej, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, napisała we wtorek do ministra, ostrzegając, że „w tak szczególnym kontekście geograficznym i logistycznym ta grupa rezerw i bezpieczeństwa okazała się podstawowym filarem” w reagowaniu na sytuacje kryzysowe i w utrzymaniu porządku publicznego.

„Rząd Wysp Kanaryjskich od półtora roku prosi Guardia Civil i Policję Narodową o zwiększenie liczby żołnierzy i uważamy, że nie jest to czas na zabieranie żołnierzy z Państwowych Sił Bezpieczeństwa i Korpusu. Ze strategicznego punktu widzenia byłby to środek przynoszący efekt przeciwny do zamierzonego i bardzo trudny do uzasadnienia”, podkreśliła Barreto.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Stanowisko stowarzyszeń zawodowych

Jednolite Stowarzyszenie Straży Cywilnej (AUGC) zażądało „przejrzystości i jasnej odpowiedzi” od Dyrekcji Generalnej Gwardii Cywilnej w tej sprawie. AUGC skrytykowało w oświadczeniu brak oficjalnych informacji na temat przyszłości tej grupy i dlatego złożyło formalne zapytanie do Dyrekcji Generalnej Gwardii Cywilnej.

Stowarzyszenie ostrzega, że zamknięcie lub przeniesienie GRS 8 miałoby „znaczący wpływ zarówno na funkcjonariuszy, których to dotyczy, jak i na bezpieczeństwo na wyspie”. AUGC podkreśla, że brak komunikacji tylko generuje większy niepokój i niepewność wśród profesjonalistów, którzy wykonują swoją pracę „z zaangażowaniem i poświęceniem”.

Reakcja władz lokalnych

Przewodnicząca Cabildo Teneryfy, Rosa Dávila, również wyraziła swoje zaniepokojenie, które uważa za „skargę” i poważną szkodę dla bezpieczeństwa. W komunikacie wyraziła „zdecydowane poparcie” dla Guardia Civil i kategorycznie odrzuciła tę decyzję w przypadku potwierdzenia jej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Stanowisko innych organizacji zawodowych

W miniony poniedziałek sześć stowarzyszeń reprezentowanych w Radzie Guardia Civil odrzuciło możliwość rozwiązania jednostki. Zawodowe Stowarzyszenie Kaprali, Zawodowe Stowarzyszenie Podoficerów, Związek Oficerów, Zunifikowane Stowarzyszenie i Hiszpańskie Stowarzyszenie uznały w nocie, że jest to decyzja „podjęta w Madrycie, bez wyraźnego obiektywnego powodu, która byłaby poważnie szkodliwa dla bezpieczeństwa Wysp Kanaryjskich”.

Rola GRS 8 w zapewnianiu bezpieczeństwa

Organizacje podkreślają, że grupa ta współpracuje również w sprawach ochrony ludności, w szczególności w przypadkach poważnego zagrożenia, katastrofy lub klęski publicznej, takich jak poważne pożary na Wyspach Kanaryjskich, kryzysy wulkanologiczne (jak te odnotowane na El Hierro i La Palma) oraz poszukiwania zaginionych osób.

Ponadto, jednostka ta zapewnia bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej podatnej na ataki, takiej jak porty, lotniska i wrażliwe instalacje, takie jak elektrownie i elektrociepłownie. Jej likwidacja mogłaby zatem znacząco wpłynąć na ogólny poziom bezpieczeństwa w regionie.

kontrowersje wokol likwidacji elitarnej jednostki na teneryfie

Źródło