Cabildo de Gran Canaria – ochrona dziedzictwa kulturowego na obszarze Mesa de Acusa w Artenara
Cabildo de Gran Canaria podjęła szereg działań na obszarze dziedzictwa kulturowego obszaru archeologicznego Mesa de Acusa w Artenara. Celem tych działań jest odbudowa niestabilnych części nawisu skalnego Acusa Seca za pomocą kontrolowanych osuwisk. Ponadto, zainstalowano czujnik wilgotności i temperatury w Granero del Álamo, co zwiększa liczbę stacji pomiarowych w Krajobrazie Kulturowym Risco Caído i Świętych Górach Gran Canarii.
Nadzór nad tym przedsięwzięciem sprawuje instytut zarządzania dziedzictwem i rezerwatem biosfery wyspy Gran Canaria (IPMRB). Cabildo wyszczególnia, że przeprowadzenie kontroli osunięć ziemi w obszarze Acusa Seca było konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo osób korzystających z okolicznych ścieżek i zachować to ważne miejsce o znaczeniu kulturowym. Prace powierzone zostały firmie Ring Canarias.
Monitoring warunków środowiskowych
Firma Tagorock zainstalowała czujnik wilgotności i temperatury w enklawie Granero del Álamo w celu monitorowania warunków środowiskowych tego prehiszpańskiego spichlerza. Badanie tych warunków ma kluczowe znaczenie dla opracowywania strategii ochrony i podejmowania odpowiednich środków zapobiegawczych, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych.
IPMRB planuje także zainstalować sejsmografy do monitorowania stabilności geofizycznej obszaru Acusa. W sumie Cabildo monitoruje już 16 obiektów dziedzictwa kulturowego w krajobrazie kulturowym, a sieć monitorująca będzie rozwijana do 2024 roku. Obecnie objęte monitoringiem są jaskinie 6 i 7 w obszarze Risco Caído oraz obszar zewnętrzny, Cueva de La Paja, Cueva Candiles, Cumbre de Moriscos, cztery punkty Cuevas del Caballero, Cueva de la Candelaria, Corrales de Acusa, Cuevas del Rey, Berbique i wspomniane wcześniej Granero del Álamo.
Współpraca naukowa
W 2024 roku zostanie podpisana umowa badawcza z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu La Laguna w celu gromadzenia i interpretacji danych z sieci monitorującej. Ta współpraca naukowa uzupełni kolejne badania prowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Las Palmas de Gran Canaria w ramach projektu badawczego dotyczącego populacji i ewolucji osadnictwa w obszarze Risco Caído y las Montañas Sagradas de Gran Canaria. Na te badania przeznaczono 180 000 euro na trzyletni okres 2022-2024.
Odkrywaj zabytki na Gran Canarii
La Mesa de Acusa to zabytek geologiczny. Jest to jedna z najważniejszych enklaw starożytnej ludności kanaryjskiej na wyspie. Osada Acusa graniczy ze skarpami żyznej równiny, a jej zabudowania zostały wykopane w strategicznych miejscach, najczęściej przy podstawie skarpy. W Acusa można znaleźć zbiorowe spichlerze zlokalizowane na najbardziej niedostępnych fragmentach klifów. Niektóre z tych spichlerzy są bardzo dobrze ufortyfikowane, jak np. El Álamo. W jaskiniach mieszkalnych często znajdują się również silosy oraz miejsca pochówku. Historia Acusa sięga czasów przedhiszpańskich, a w jaskiniach znaleziono m.in. zmumifikowane szczątki dorosłych mężczyzn i kobiet.
Acusa jest doskonałym przykładem ciągłości osadniczej, ponieważ jeszcze w XVIII wieku miała więcej mieszkańców niż Artenara, stolica gminy. Dlatego też, odkrywanie i ochrona tego obszaru jest istotne dla poznania i zachowania kultury kanaryjskiej.