Budowa portu w Fonsalía jako rozwiązanie problemów z portem Los Cristianos
Deputowany Agrupación Socialista Gomera (ASG) Casimiro Curbelo zapewnił we wtorek 19 marca na sesji plenarnej regionalnego parlamentu, że aby rozwiązać problemy, jakie stwarza port Los Cristianos (Teneryfa), nie ma innego rozwiązania niż budowa portu Fonsalía na tej samej wyspie. Oświadczenie to zostało złożone, gdy zapytano Ministra Robót Publicznych, Mieszkalnictwa i Mobilności, Pablo Rodrígueza, o środki, które będą promowane w celu zapewnienia alternatywnego rozwiązania dla portu Los Cristianos w celu zabezpieczenia łączności zielonych wysp. Na co minister odpowiedział, że budowa nowego portu zajmuje dużo czasu i przypomniał, że badanie wpływu na środowisko dla portu Fonsalía wygasło. Pablo Rodríguez wskazał, że należy zbadać wszystkie możliwości portu Los Cristianos, „a następnie zobaczymy, czy nie ma innej alternatywy”. Casimiro Curbelo stwierdził również, że zgodnie z raportami technicznymi nie jest możliwe zbudowanie nowego doku w porcie Los Cristianos i podkreślił, że jest to możliwe w Fonsalía (Guía de Isora).
Brak możliwości budowy portu Fonsalía – decyzja rządu Wysp Kanaryjskich
Z tego powodu deputowany Agrupación Socialista Gomera wezwał do budowy portu w Fonsalía. W październiku ubiegłego roku rząd Wysp Kanaryjskich wykluczył możliwość budowy portu Fonsalía jako alternatywy dla zatłoczonego Los Cristianos. Port planowano zbudować na pasie wody otoczonym jedynym w Unii Europejskiej i trzecim na świecie rezerwatem wielorybów, bogatym w gatunki waleni i innych zwierząt w tak zwanym pasie Teno-Rasca, na wschodnim wybrzeżu Teneryfy. Projekt zakładał budowę platformy typu port-wyspa z pięcioma liniami cumowniczymi dla dużych statków, dokiem rybackim, 200 miejscami w suchym doku i 467 miejscami na pontony w obszarze sportowym, w obrębie wielokąta przybrzeżnego o powierzchni nieco ponad 222 000 metrów kwadratowych.
Jednak cały obszar morski od Teno (na północy) do Rasca (na południu) jest uznawany przez dyrektywę siedliskową Unii Europejskiej za specjalny obszar ochrony (SAC), ponieważ jest domem dla gatunków w stanie „krytycznym”, takich jak delfin butlonosy i żółw loggerhead. W styczniu 2021 r. organizacja World Cetacean Alliance z siedzibą w Wielkiej Brytanii uznała obszar między południowo-zachodnim wybrzeżem wyspy a La Gomerą za miejsce dziedzictwa wielorybów ze względu na zamieszkującą go populację wielorybów pilotujących, unikalną na skalę światową, liczącą około 200 osobników.