historyczne polaczenie teneryfy i la gomery

Historyczne połączenie Teneryfy i La Gomery. Wyspy zintegrowały systemy energetyczne

Jak w zdaniu

Firma energetyczna Endesa przeprowadziła w poniedziałek i wtorek ostatnie testy niezbędne do sfinalizowania połączenia systemów elektrycznych Teneryfy i La Gomery. Po pomyślnym i bezproblemowym zakończeniu prób potwierdzono, że wszystkie elementy działają prawidłowo, a oba systemy pracują już w synchronii, funkcjonując jako jeden. To prawdziwy kamień milowy dla archipelagu kanaryjskiego.

Punkt zwrotny we wtorek o 11:02

Dokładnie o godzinie 11:02 we wtorek oba systemy zsynchronizowały się w trybie testowym. W ciągu dnia przetestowano również kilka wyłączników pełniących funkcję synchronizacyjną. Po zakończeniu tych ostatnich manewrów hiszpańska sieć przesyłowa Red Eléctrica de España (REE) może już pozostawić oba systemy połączone na stałe. To zespolenie stanowiło największe wyzwanie techniczne całego projektu.

szlaki na teneryfie przystanek rodzinka banner v1

Podwodny kabel łączy wyspy

Połączenie systemów elektrycznych La Gomery i Teneryfy za pomocą podmorskiego kabla, wraz z nową infrastrukturą energetyczną, taką jak stacja elektroenergetyczna El Palmar na La Gomerze, wyznacza nowy standard w dostawach energii na obu wyspach. Dzięki temu sieć zyskała większą stabilność, a co najważniejsze – osiągnięto cel zwiększenia możliwości odbioru energii pochodzącej z odnawialnych źródeł zainstalowanych na La Gomerze.

Nowoczesna stacja za 8 milionów euro

Budowa stacji El Palmar, która obsługuje 15 610 klientów na wyspie, pochłonęła inwestycję w wysokości nieco ponad 8 milionów euro. Obiekt zajmuje powierzchnię około 2700 metrów kwadratowych. Stacja wyposażona jest w dwa nowe transformatory 66/20 kV o mocy 40 MVA każdy, a w przyszłości przewidziano możliwość rozbudowy o trzeci transformator 40 MVA, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeszcze przed testowaniem połączenia systemów, w tym samym miesiącu przeprowadzono różne manewry mające na celu sprawdzenie stacji El Palmar, która jest obecnie najnowocześniejszą stacją na Wyspach Kanaryjskich. Jest ona połączona z inną stacją należącą do sieci przesyłowej firmy Redeia, która dysponuje podwójnym trójżyłowym podmorskim obwodem prądowym łączącym El Palmar ze stacją Chío na Teneryfie.

Gwarancja bezpieczeństwa i jakości

Przeprowadzone testy miały na celu zagwarantowanie prawidłowego współdziałania obu stacji (El Palmar 66 kV i El Palmar 20 kV), aby sieć mogła działać z zachowaniem wymaganych standardów bezpieczeństwa i jakości.

Endesa jest wiodącą spółką energetyczną w Hiszpanii i drugą co do wielkości w Portugalii. Jest również drugim co do wielkości operatorem gazowym na hiszpańskim rynku. Firma prowadzi zintegrowaną działalność w zakresie wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej, oferując usługi zorientowane na elektryfikację energetyczną gospodarstw domowych, firm i administracji publicznej. Endesa angażuje się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz odpowiedzialność społeczną, w ramach której działa również Fundacja Endesa. Zespół firmy liczy około 9 000 pracowników.

Źródło

Przewijanie do góry
Share via
Copy link