Wielka transformacja ekologiczna miasta
Rada Miejska Las Palmas de Gran Canaria rozpoczęła proces przetargowy dotyczący zielonego korytarza Tamaraceite – Ciudad Alta. W ramach projektu zostanie znaturalizowanych 459 016 metrów kwadratowych terenu, na którym zasadzonych zostanie 10 300 nowych drzew, palm, krzewów i krzewinek, co znacząco poprawi bioróżnorodność w przestrzeni miejskiej.
Finansowanie i zakres projektu
Projekt, przedstawiony przez burmistrz Carolinę Darias w 2024 roku, jest częścią Planu Generalnego Zielono-Niebieskiej Infrastruktury i Bioróżnorodności. Otrzymał wsparcie finansowe w wysokości prawie 4 mln euro od Fundacji Bioróżnorodności Ministerstwa Transformacji Ekologicznej i Wyzwań Demograficznych (MITECO), poprzez Plan Odbudowy, Transformacji i Odporności (PRTR) oraz fundusze Unii Europejskiej Next GenerationEU.Korytarz o długości 12 kilometrów połączy Tamaraceite z La Ballena poprzez La Mayordomía, Hoya Andrea, Los Tarahales, Las Torres i Siete Palmas. Pierwszym etapem prac będzie labirynt Tamaraceite, na który przeznaczono budżet w wysokości 327 102,80 euro, z planowanym czasem realizacji trzech miesięcy.
Ochrona endemicznej fauny
Szczególnym elementem projektu jest ochrona i promowanie odbudowy populacji jaszczurki Gran Canaria (Gallotia stehlini), endemicznego gatunku o wysokiej wartości ekologicznej. Na obszarze około 22 500 metrów kwadratowych powstanie specjalna enklawa wykorzystująca naturalne warunki koryta rzeki.Interwencja obejmuje oczyszczenie koryta rzeki, budowę naturalnych skalniaków, instalację elementów schronienia i poideł oraz sadzenie rodzimej roślinności. Istotnym elementem jest również eliminacja inwazyjnych gatunków roślin, takich jak koci ogon, trzcina pospolita, rącznik pospolity i tytoń mauretański.
Długoterminowa strategia rozwoju
Pod koniec ubiegłego roku Rada Miejska przeznaczyła 2,19 mln euro na zakup ponad 75 000 metrów kwadratowych gruntów w La Mayordomía. Tereny te, wcześniej porzucone, zostaną zregenerowane i przekształcone w przestrzeń sprzyjającą bioróżnorodności, oferującą mieszkańcom miejsca do rekreacji i sportu.Projekt wzmacnia strategię zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmian klimatu, wnosząc do środowiska wartość ekologiczną, społeczną i krajobrazową. Lagartario del Barranco de Tamaraceite stanie się nie tylko ostoją dzikiej przyrody, ale także symbolem zaangażowania miasta i jego mieszkańców w ochronę naturalnego dziedzictwa Gran Canarii.