Ceny hoteli na Wyspach Kanaryjskich wzrosły o 5% w maju tego roku, poniżej średniego krajowego wzrostu o 8,1%, ale powyżej inflacji w tym miesiącu we wspólnocie autonomicznej, która wyniosła 3,4%.

Przyczyny wzrostu cen

W rzeczywistości to wzrost cen hoteli i restauracji spowodował wzrost inflacji na Wyspach w tym miesiącu, a te procentowe ceny hoteli wznowiły w piątym miesiącu roku ścieżkę podwyżek w Hiszpanii, która ponad dwukrotnie przekroczyła 3,6% ogólnej inflacji, po wykazaniu pewnego zahamowania w kwietniu. Wzrost cen nastąpił w czasie gwałtownego wzrostu popytu, ponieważ liczba noclegów w hotelach przekroczyła 35,7 mln w maju, co jest najlepszym wynikiem w historii.

Trendy cenowe w innych regionach Hiszpanii

Według danych opublikowanych w poniedziałek przez Narodowy Instytut Statystyczny (INE), ceny zakwaterowania w hotelach wykazują bardzo znaczące wzrosty od czerwca 2021 r., po pandemii, i osiągnęły szczyt blisko 30% w kwietniu 2022 r., chociaż w kwietniu ubiegłego roku odnotowały najniższy wzrost w tym okresie, wynoszący 4%.

Wzrost cen gwałtownie przyspieszył we Wspólnocie Madrytu, ze wzrostem o 17,1%; w Kraju Basków (14%) i we Wspólnocie Walencji (10,6%). Oprócz regionu Levante, wśród najbardziej turystycznych społeczności, ceny wzrosły w Andaluzji o 8,3%; na Balearach o 7,7%; w Katalonii o 5,7%; i na Wyspach Kanaryjskich o 5%. Ceny były bardziej umiarkowane i poniżej średniej krajowej w Nawarze (2,8%), Estremadurze (2,9%), La Rioja (3,1%) i Asturii (4,4%).

Zróżnicowanie cen według kategorii hoteli

Według kategorii, ceny wzrosły najbardziej w hostelach jednogwiazdkowych (10%) oraz w hotelach pięcio- i dwugwiazdkowych (ponad 9% w obu przypadkach) i były bardziej umiarkowane niż średnia w hostelach dwu- i trzygwiazdkowych (4,8%) oraz w hotelach czterogwiazdkowych (7,5%).

Wskaźniki rentowności sektora

Średnia stawka za zajęty pokój (ADR) wyniosła 111,6 euro, co oznacza wzrost o 9,2%, a średnia stawka za dostępny pokój (RevPAR, powiązana z obłożeniem i lepiej przybliżająca rentowność sektora) wyniosła 78,7 euro, czyli o 15,6% więcej niż rok wcześniej. RevPAR wzrósł do 119 euro w Madrycie (25,7% więcej), a także wzrósł powyżej średniej krajowej w Aragonii, Asturii, Kantabrii, Kastylii-La Manchy, Walencji, Galicji i Murcji. Spadek odnotowano jedynie w Ceucie (prawie 10%) i La Rioja (1,3%).

Rekordowa liczba noclegów

Pobyty z noclegiem w hotelach wzrosły o 11,1% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2023 r., do 35,7 mln, co stanowi nowy rekord dla tego miesiąca, przy większym wzroście wśród nierezydentów (który wzrósł o 12,3%) niż wśród obywateli (wzrost o 8,1%). W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. liczba noclegów wzrosła o 8,2% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, przy wzroście o 12,2% wśród nierezydentów i 1,1% wśród mieszkańców.

Najpopularniejsze kierunki podróży

Andaluzja, Katalonia i Wspólnota Walencka były głównymi celami podróży rezydentów w Hiszpanii w maju, z prawie 50% udziałem między nimi. Z kolei osoby niebędące rezydentami wybrały przede wszystkim Baleary, Katalonię i Wyspy Kanaryjskie, z prawie 70% udziałem. Majorka odnotowała największą liczbę noclegów, z ponad 6,3 mln. Miejscami turystycznymi z największą liczbą zarejestrowanych noclegów w hotelach były Barcelona, Madryt i Calvià na Majorce. Podróżni z Wielkiej Brytanii i Niemiec stanowili ponad 45% całkowitej liczby noclegów udzielonych nierezydentom w maju.

ceny hoteli na wyspach kanaryjskich w gore o 5

Źródło