Wniosek o lepszą ochronę Wysp Kanaryjskich
Piętnaście grup obywatelskich i ekologicznych wezwało do demonstracji na Teneryfie, aby zaprotestować przeciwko obecnemu modelowi rozwoju na wyspie, który, jak wyjaśniają, prowadzi do nasycenia wyspy. Na chwilę obecną organizatorami są ATAN, Salvar La Tejita, Salvar Tenerife, Fundación Telesforo Bravo-Juan Coello, Salvar El Puertito, Tabona, Plataforma Los Silos-Isla Baja, Asociación Abeque, Red Asirem, Coordinadora El Rincón, Rebelión Científica i ADC- Asamblea en Defensa de Nuestra Tierra (ADNT).
Demonstracja odbędzie się w sobotę 20 kwietnia o godzinie 12.00 i rozpocznie się na Plaza Weyler w Santa Cruz de Tenerife. Pod hasłem „Wyspy Kanaryjskie mają limit, dla zmiany modelu”, grupy będą domagać się lepszej ochrony obszarów naturalnych Wysp Kanaryjskich i wprowadzenia podatku ekologicznego lub podatku turystycznego, moratorium turystycznego i wakacyjnego oraz regulacji zakupu domów przez obcokrajowców.
Staniemy się „największą demonstracją w historii Teneryfy„
Marsz wyznaczył sobie cel, którym jest stanie się „największą demonstracją w historii Teneryfy”. Kroplą, która przelała czarę goryczy był projekt turystyczny Cuna del Alma w Puertito de Adeje, luksusowe osiedle z hotelem, restauracjami i ponad 400 willami w dziewiczej okolicy na południu wyspy. Dla tych, którzy chcą bardziej zrównoważonego rozwoju wyspy, z poszanowaniem środowiska, jej krajobrazów oraz gatunków zwierząt i roślin, projekty takie jak tor wyścigowy Formuły 1 na Teneryfie i port Fonsalía zostały odrzucone. Niedawne ogłoszenie stanu zagrożenia wodnego, kryzys energetyczny, kryzys mieszkaniowy oraz wysoka liczba turystów przybywających na wyspy sprawiają, że potrzeba zmiany modelu rozwoju.
Populacja wysp nadal rośnie
Po uzyskaniu autonomii w 1982 roku populacja Wysp Kanaryjskich wzrosła o 60%. Obecnie przekracza 2,2 miliona mieszkańców. Sceny przeludnienia na Teneryfie, w szczególności na drogach, plażach oraz wchronionych krajobrazach pokazują potrzebę podjęcia działań. Projektowanie portu w rezerwacie wielorybów, który miałby być zbudowany na obszarze chronionym, jest kolejnym krokiem w niewłaściwym kierunku. Pomimo obaw o zagrożenie dla gatunków morskich, plany budowy takiej infrastruktury ciągle się pojawiają.