Przedłużone śledztwo w sprawie katastrofy ekologicznej

Wydział Środowiska i Urbanistyki Prokuratury Santa Cruz de Teneryfa przedłuża dochodzenie w sprawie największej katastrofy ekologicznej na wyspie. Sprawa dotyczy zrzutów ścieków, które wymusiły zamknięcie głównego kąpieliska w Puerto de la Cruz – turystycznej stolicy Teneryfy. Śledztwo, wszczęte w sierpniu ubiegłego roku, zostało przedłużone o kolejne sześć miesięcy.

Geneza sprawy i pierwsze działania prokuratury

Prokuratura rozpoczęła dochodzenie po skardze złożonej 23 lipca 2024 r. przez Kanaryjskie Stowarzyszenie Biznesowe Konsultantów Środowiskowych. Skarga wpłynęła 20 dni po zamknięciu Playa Jardín – kompleksu trzech zatoczek z czarnym piaskiem. Prokurator Francisca Sánchez bada, czy doszło do przestępstwa w związku z nadmiernym stężeniem patogenów w wodzie. W sierpniu prokuratura zwróciła się do władz Puerto de la Cruz o informacje dotyczące regionalnej oczyszczalni ścieków w Punta Brava oraz stanu lokalnej kanalizacji.

Opóźniona reakcja władz

Jednym z kluczowych aspektów śledztwa jest 13-dniowe opóźnienie w wydaniu zakazu kąpieli przez władze miejskie. 21 czerwca 2024 r. dyrektor generalny ds. zdrowia publicznego zalecił natychmiastowe zamknięcie kąpieliska ze względu na wysokie zanieczyszczenie fekaliami. Jednak ratusz, kierowany wówczas przez Marco Gonzaleza, wydał odpowiedni dekret dopiero 3 lipca. W międzyczasie tysiące osób kąpały się w zanieczyszczonej wodzie, szczególnie podczas masowych obchodów Nocy San Juan 23 czerwca.

joygames

Główne przyczyny katastrofy ekologicznej

Według raportu rządu Wysp Kanaryjskich z 29 stycznia, za kryzys odpowiadają cztery główne czynniki: – Wadliwe działanie oczyszczalni ścieków Punta Brava – Pęknięcie odpływu z oczyszczalni – Poważne braki w sieci kanalizacyjnej dzielnicy Punta Brava – Nieprawidłowe działanie trzech przelewów w El Caletón, Playa Chica i Playa Jardín

Historia ostrzeżeń i zaniedbań

Dokumenty ujawniają, że władze były świadome narastającego problemu od lat. Już w 2022 roku Consejo Insular de Aguas ostrzegało przed stałymi zrzutami zanieczyszczeń. W 2020 roku wykryto wyciek w odpływie oczyszczalni. Szczególnie alarmujący był raport Departamentu Zdrowia Publicznego z lutego 2022 r., wskazujący na „uderzające” pogorszenie jakości wody od 2021 roku, z 13,6-krotnym wzrostem poziomu bakterii E.coli.

Plany naprawcze i reakcja społeczności

Obecnie Cabildo de Tenerife planuje budowę nowej oczyszczalni w dwóch fazach. Pierwsza faza, o wartości 21 milionów euro, ma trwać dwa lata. Docelowo obiekt ma obsługiwać ponad 115 000 mieszkańców z kilku gmin. Tymczasem mieszkańcy i przedsiębiorcy, zorganizowawszy 23 marca masową demonstrację, domagają się natychmiastowych rozwiązań i potępiają wieloletnie zaniedbania administracji.

katastrofa ekologiczna Teneryfa Playa Jardin

Źródło