Nielegalne wysypiska zagrażają wybrzeżu Teneryfy

Pedro Jonay Díaz, przewodniczący Nueva Canarias-Bloque Canarista (NC-BC) w Arico na Teneryfie, podniósł alarm w sprawie nielegalnych wysypisk, które w niekontrolowany sposób zanieczyszczają wybrzeże gminy. Problem ten dotyczy nie tylko Arico, ale całej Teneryfy i Wysp Kanaryjskich.

Interwencja na szczeblu regionalnym i europejskim

Partia NC-BC postanowiła podjąć zdecydowane kroki w tej sprawie. Poseł grupy kanaryjskiej, Yoné Caraballo, ma zająć się tym problemem w Parlamencie Wysp Kanaryjskich. Partia zażądała przesłuchania Mariano Hernándeza, ministra ds. transformacji ekologicznej i energii rządu Wysp Kanaryjskich, oraz przekazania dokumentacji dotyczącej nielegalnego zatapiania odpadów w morzu wzdłuż wybrzeża gminy.

Co więcej, NC-BC planuje przenieść tę kwestię na forum Parlamentu Europejskiego za pośrednictwem grupy Wolnego Sojuszu Europejskiego (EFA), do której należy.

joygames

Skala problemu i jego konsekwencje

Pedro Jonay Díaz przypomniał, że nielegalne zrzuty na wybrzeżach wysp docierają do morza w sposób niekontrolowany przez odpływy. Problem ten był już publicznie potępiany w 2023 roku, jednak do tej pory nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań.

Sytuacja jest szczególnie niepokojąca na wybrzeżu gminy Arico. Nielegalne wysypiska są widoczne w takich obszarach jak El Porís de Abona, Las Maretas del Río, La Caleta del Río, La Listada, La Jaca i Abades.

Brak infrastruktury i niespełnione obietnice

Díaz zwrócił uwagę na brak odpowiedniej infrastruktury w gminie. Mimo że plan wodny Teneryfy przewidywał budowę dwóch dużych oczyszczalni ścieków – jednej dla El Porís, a drugiej dla Tajao – które miały odbierać wszystkie ścieki z wybrzeża, inwestycje te nie zostały zrealizowane.

„Oszukują nas od dziesięcioleci” – skrytykował przewodniczący NC-BC, podkreślając, że problem ten budzi coraz większe zaniepokojenie wśród grup ekologicznych, społeczeństwa obywatelskiego i profesjonalistów z sektora rybołówstwa na małą skalę.

Alarmujące statystyki i skutki zanieczyszczeń

Według najnowszych danych, w 2021 roku na Wyspach Kanaryjskich zidentyfikowano 434 niedozwolone punkty zrzutu ścieków do morza, z czego tylko 28% było zatwierdzonych. Na samej Teneryfie znajduje się 195 takich punktów, co stanowi 45% ogólnej liczby.

Konsekwencje tego stanu rzeczy są poważne. Díaz wspomniał o zamykaniu plaż i kąpielisk z powodu obecności w wodzie groźnych bakterii i cyjanobakterii. „Ta sytuacja coraz bardziej szkodzi nie tylko naszym ekosystemom morskim, ale także naszej tkance społeczno-gospodarczej” – ostrzegł.

Potrzeba pilnych działań i zaangażowania obywateli

Díaz podkreślił, że dotychczasowe próby poprawy stanu środowiska w gminie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Jego zdaniem konieczne jest wdrożenie mechanizmów umożliwiających obywatelom i zorganizowanym ruchom obywatelskim składanie propozycji, które mogą być wysłuchane przez rząd i poddane debacie.

„Konieczne jest poprawa naszego współistnienia, a także utrzymanie naszych ekosystemów” – podkreślił Díaz.

Zobowiązanie Nueva Canarias

Na zakończenie Pedro Jonay Díaz potwierdził zobowiązanie Nueva Canarias do reprezentowania interesu wszystkich mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Partia stawia sobie za cel bycie w czołówce obrony środowiska naturalnego i promowania modelu zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego dla wyspy.

„Jesteśmy pewni, że jest to już opinia większości społeczeństwa na Ariquera, Teneryfie i Wyspach Kanaryjskich” – podsumował przewodniczący NC-BC.

alarm na teneryfie nielegalne wysypiska zagrazaja wybrzezu

Źródło