Sąd odrzuca apelację obrony w sprawie zabójstwa Juani Ramos
Sąd w Las Palmas odrzucił apelację o reformę złożoną przez obrońcę Miguela Ramosa przeciwko postanowieniu Sądu nr 2 ds. przemocy wobec kobiet w Las Palmas de Gran Canaria. Sąd ten zgodził się na kontynuowanie procedury Prawa Przysięgłych, które w związku z tym jest nadal stosowane.
Śledztwo dotyczące zniknięcia
Juana Ramos, mieszkańka Las Palmas w Gran Canaria, zaginęła w tajemniczych okolicznościach 20 sierpnia 2016 roku. Mimo intensywnych poszukiwań, jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Prokuratura, po latach dochodzenia, postanowiła oskarżyć jej byłego partnera, Miguela Ramosa, o morderstwo. Zdarzenie to wywołało liczne pytania dotyczące zarówno motywów, jak i dowodów w sprawie.
Ostatnie chwile przed zniknięciem
Juani była widziana ostatni raz w towarzystwie Miguela Ramosa. Pomimo jego zapewnień, że odwiózł ją bezpiecznie do domu, dane z lokalizacji ich telefonów komórkowych wskazują inaczej, co zwiększa podejrzenia wokół jego osoby.
Rola dowodów cyfrowych
Analiza danych z telefonów komórkowych i monitoring miejski stała się kluczowym elementem w budowaniu sprawy przeciwko Miguelowi Ramosowi. Niestety, brak ciała ofiary komplikuje proces prawny, a śledczy muszą polegać głównie na technologicznych śladach i zeznaniach świadków.
Proces prawny i jego znaczenie
Proces Miguel Ramosa, oskarżonego o morderstwo Juani Ramos, jest przedstawiany jako precedens w kontekście prowadzenia spraw sądowych bez odnalezienia ciała ofiary. Proces ten jest nie tylko próbą sprawiedliwości, ale także testem na skuteczność systemu prawnego w nietypowych okolicznościach.
Obrona Miguela Ramosa konsekwentnie plasuje się na stanowisku niewinności, podkreślając brak bezpośrednich dowodów oraz prawo oskarżonego do domniemania niewinności. Sąd musi rozważyć wszystkie zgromadzone dowody, w tym zeznania świadków oraz materiały cyfrowe, które mogą rzucić światło na okoliczności zniknięcia Juani.
Postanowienie sądu nie przesądza o meritum sprawy
W postanowieniu przekazanym w środę przez biuro prasowe Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości Wysp Kanaryjskich (TSJC), druga sekcja sądu prowincjonalnego wskazuje, że zaskarżona uchwała „w żaden sposób nie przesądza o meritum sprawy ani o ostatecznym rozstrzygnięciu, ale dostosowuje procedurę do odpowiednich kroków” w celu kontynuowania postępowania w sprawie domniemanej zbrodni zabójstwa.
Sąd uznał, że istnieją wystarczające dowody na winę oskarżonego
W uzasadnieniu sprawozdawca, sędzia José Luis Goizueta, podkreślił, że postanowienie o wszczęciu postępowania przed Sądem Przysięgłych, od którego odwołała się obrona Miguela Ramosa, jest jedynie konstytutywną uchwałą sądową, która wyraża zgodę na kontynuowanie postępowania po przeprowadzeniu określonej procedury. Decyzja ta została już zaskarżona w reformie przez obronę Miguela Ramosa, ale sąd na końcu kwietnia odrzucił wniosek o archiwizację sprawy, nakazując nowe postępowanie wnioskowane przez oskarżenia.
Ciało kobiety wciąż nie zostało odnalezione
Ciało kobiety nie zostało do tej pory odnalezione, ale sędzia María Auxiliadora Díaz uważa, że istnieją wystarczające dowody na to, że Miguel Ramos ją zabił i dlatego wydał nakaz wszczęcia postępowania zgodnie z prawem Sądu Przysięgłych.
Sąd podkreśla, że postępowanie musi być kontynuowane
Sąd w Las Palmas argumentował, że postępowanie, które zostało wszczęte tym postanowieniem sędziego, będzie musiało być kontynuowane „bez uszczerbku dla ostatecznego rozstrzygnięcia, które może zostać przyjęte, a skarżący nie może oczekiwać, że orzekniemy co do istoty sprawy”. Wskazał również, że sąd „w pełni podziela” dowody przedstawione przez oskarżenia dotyczące możliwego popełnienia przestępstwa, o które oskarżony jest Miguel Ramos, które opierają się „na czynnościach dochodzeniowych przeprowadzonych w postępowaniu”.